
Nakon skoro pet mjeseci provedenih u pritvoru, bivši ministar sigurnosti BiH i lider Demokratskog narodnog saveza (DNS), Nenad Nešić, pušten je na slobodu uz mjere zabrane.
Iako bi se očekivalo da ovaj potez izazove političke reakcije u Republici Srpskoj, ključne političke figure, uključujući Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, ostale su potpuno nijeme.
Ovaj izostanak reakcija posebno je zapažen s obzirom na njihovu sklonost čestim izjavama na društvenim mrežama, čak i povodom manje značajnih događaja. U slučaju Nešića, međutim, nije bilo riječi podrške, čak ni neutralnih komentara, što je otvorilo prostor za spekulacije o njegovom trenutnom statusu unutar vladajuće strukture.
Podsjetimo, Dodik je u aprilu ove godine, nakon višemjesečnog ćutanja, komentarisao Nešićev pritvor rekavši da „pritvor ne smije biti sredstvo kažnjavanja prije presude“, ali je istovremeno naglasio da nema ništa protiv procesa ako se dokaže da je Nešić bio uključen u kriminalne aktivnosti. Ova oprezna izjava dodatno je pojačala utisak da je Nešić politički izolovan i prepušten sudskim institucijama bez očekivane podrške svojih doskorašnjih saveznika.
Nešić je uhapšen krajem decembra prošle godine u okviru akcije “Tunel 2”, zajedno s nekoliko drugih visokih funkcionera, uključujući Mirka Pandurevića, generalnog direktora “Romanijaputeva”, Srđana Mijatovića, izvršnog direktora za ekonomsko-finansijske poslove u “Putevima RS-a”, i Mladena Čajića, zaposlenog u istom preduzeću. Svi su osumnjičeni za teška krivična djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotrebu položaja i primanje mita.
Istraga, koju vodi Tužilaštvo BiH, fokusira se na sumnjive poslovne aranžmane s firmom “Legend” d.o.o., koja je navodno snabdijevala javna preduzeća materijalom po višestruko većim cijenama od tržišnih, što je izazvalo ozbiljne finansijske posljedice po budžet RS-a.
Nešićevo puštanje na slobodu bez zvaničnih političkih komentara ukazuje na moguće distanciranje vrha RS-a od lidera DNS-a, što bi moglo imati dalekosežne političke posljedice. Da li je riječ o privremenom zaboravu ili trajnoj političkoj marginalizaciji, ostaje da se vidi u narednim mjesecima, dok se Nešić priprema za daljnju pravnu borbu pred Sudom BiH.