DOK SE JAVNOST ZABAVLJA PRIČAMA O ŠPIJUNIMA, KLJUČNE DRŽAVNE FUNKCIJE KLIZE U HAOS

Političke igre oko EUROPOL-a: Kako entiteti preuzimaju nadležnosti i urušavaju državne institucije

Nena Nesic europol bih Kontakt Tačka

Dok Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, dane provodi u javnim raspravama o prisustvu stranih špijuna, iznoseći tvrdnje o aktivnostima BIA-e i ruskim kampovima, ključne teme ostaju neriješene i skrajnute. Umjesto fokusiranja na stvarne probleme, javnost je zatrpana pričama o navodnim stranim elementima koji prijete stabilnosti države, dok se u pozadini polako urušavaju državne institucije i njihove nadležnosti.

Jedna od najvažnijih, a nedovršenih tema jeste status kontakt tačke EUROPOL-a, tijela koje bi trebalo osiguravati sigurnu razmjenu informacija s Europolom. No, ono što se naziva nacionalna kontakt tačka za saradnju BiH sa EUROPOL-om praktično ne funkcioniše. Umjesto da bude jasno definisana, tačka je u haosu, bez odgovarajuće uloge u upravi.

Na ovo je nedavno skrenuta pažnja, ukazujući na činjenicu da vlasti Republike Srpske sistemski nastoje spriječiti bilo kakvo prenošenje nadležnosti sa entiteta na nivo države, dok s druge strane, nadležnosti sa državnog nivoa polako klize ka entitetima. Primjer koji najjasnije oslikava ovu praksu jeste upravo slučaj EUROPOL-a, gdje su nadležnosti s državnog nivoa smanjene i podijeljene entitetskim strukturama.

Ova situacija otvara stare rane, jer dok entitet Republika Srpska intenzivno radi na preuzimanju uloga u međunarodnoj razmjeni informacija, na državnom nivou vlada zbrka i nefunkcionalnost. U suštini, nekada je saradnja sa Europolom funkcionisala mnogo bolje nego što je to slučaj danas, nakon što je uspostavljena kontakt tačka, a sam proces bio opterećen političkim igrama koje su derogirale Ustav i zakone BiH. Umjesto da se smjesti u Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, kako nalažu smjernice EU, kontakt tačka je premještena u Ministarstvo sigurnosti, što je otvorilo vrata konfuziji i neovlaštenom pristupu informacijama.

Ovakvo neadekvatno regulisanje i vođenje kontakt tačke nije slučajnost. Propisi koji uređuju njeno funkcionisanje su kontradiktorni i nedorečeni, ostavljajući prostor za različita tumačenja i zloupotrebe. Prema informacijama, ključnu ulogu u njenom radu ima Ministarstvo sigurnosti BiH, iako ono ne bi trebalo imati direktne operativne nadležnosti nad radom ove tačke.

No, dok stvarni problemi ostaju neriješeni, vlasti se bave besmislenim medijskim spektaklima, iznoseći nevjerovatne tvrdnje i skrećući pažnju sa suštinskih pitanja. U međuvremenu, zagovornici podjele Bosne i Hercegovine koriste svaku priliku da dodatno oslabe državne institucije i preuzmu kontrolu nad ključnim sektorima.

Formiranje ove kontakt tačke nije bilo motivisano potrebama efikasne međunarodne saradnje, već političkim interesima. U pitanju je bio potez usmjeren na smanjenje nadležnosti Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i nametanje političkih rješenja koja ne zadovoljavaju profesionalne standarde. Međutim, o ovim problemima se malo govori, iako su i u Briselu svjesni da su napravili greške prilikom uspostave saradnje sa EUROPOL-om.