POLITIČKA TRGOVINA I STRANAČKO UHLJEBLJIVANJE NA SARAJEVSKI NAČIN

Politički moral po mjeri Damira Marjanovića: Stranački uhljebi, porodična zapošljavanja i afera koja potresa vlast u Kantonu Sarajevo

Damir Marjanović

Damir Marjanović u centru afere: Dok priča o poštenju, stranački kadrovi pune budžetske fotelje, a porodica sigurna na javnim jaslama

Kanton Sarajevo ponovo je uzdrman aferom koja otkriva dobro poznate, ali uporno zataškivane mehanizme stranačkog uhljebljavanja i zloupotrebe institucija, ovaj put pod etiketom „novih generacija“ i navodne borbe za drugačiju političku kulturu. U središtu skandala našao se Damir Marjanović, zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo i lider stranke Za nove generacije, koji godinama javno zagovara obračun s korupcijom, nepotizmom i partijskim zapošljavanjem. No, praksa njegove stranke i njegov lični primjer jasno pokazuju da se, iza deklarativnog moralizma, krije ista stara politička logika raspodjele budžetskih sinekura.

Afera “Koverta”: Hapšenja u vrhu stranke

Nedavna policijska akcija pod kodnim nazivom “Koverta” razotkrila je sistemsko pogodovanje i zloupotrebe unutar Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, resora kojim upravlja kadar stranke Za nove generacije. U akciji su uhapšene ministrica Adna Mesihović i njena pomoćnica Dženita Viteškić zbog sumnji na zloupotrebu položaja i namještanje konkursa za zapošljavanje stranačkih kadrova.

Pored njih, priveden je i Ibrahim Obhođaš, član Upravnog odbora Zavoda za zapošljavanje KS, kojem se na teret stavlja primanje dara ili drugih oblika koristi, odnosno posredovanje prilikom imenovanja direktora JU Studentski centar Sarajevo. Činjenica da su svi akteri afere iz kruga najbližih saradnika Damira Marjanovića dodatno kompromituje deklarisanu borbu ove stranke protiv političke korupcije.

Porodični angažmani na budžetu

Paralelno s političkom karijerom, Marjanovićev privatni život dodatno oslikava način na koji su institucije u Kantonu Sarajevo postale poligon za upošljavanje bliskih osoba političara. Njegov sin Tin Marjanović zaposlen je u Javnoj ustanovi Collegium Artisticum, a ta informacija je javno dostupna u Registru zaposlenih u javnom sektoru Kantona Sarajevo.

Zanimljivo, upravo je Damir Marjanović prošle godine u Skupštini KS postavljao pitanja o rekonstrukciji te ustanove, u kojoj mu sin radi, što je otvorilo prostor za ozbiljne sumnje u sukob interesa i korištenje zastupničke pozicije za privatne interese.

Sličan obrazac prisutan je i u slučaju njegove supruge Katarine Marjanović, koja je 2019. godine zaposlena na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kao koordinator za komercijalne poslove i nabavku / stručni saradnik za komercijalne poslove i nabavku. Iako je formalno sproveden javni oglas, inspekcijski nadzor je kasnije utvrdio niz nepravilnosti, uključujući i činjenicu da radno mjesto koje je tada sistematizovano nije bilo usklađeno s potrebnim saglasnostima Vlade Kantona Sarajevo i mišljenjem Sindikata UNSA.

Prema nalazu Kantonalne inspekcije iz septembra 2020. godine, poslodavac nije pribavio saglasnost Vlade KS niti mišljenje Sindikata za poziciju koju je Katarina Marjanović popunila, iako je to bila zakonska obaveza. Ipak, uprkos utvrđenim nepravilnostima, ona je zadržala poziciju u instituciji finansiranoj iz budžeta.

Javni moral i privatni interesi

Iako samo po sebi zaposlenje članova porodice političara u javnim institucijama nije zakonski zabranjeno, ono postaje duboko problematično kada se sagleda u kontekstu javnih istupa i deklarisanih političkih vrijednosti koje lider stranke Za nove generacije godinama propagira. Dok se u javnosti predstavlja kao jedan od rijetkih boraca protiv korupcije i stranačkog kadroviranja, Marjanović u praksi demonstrira iste obrasce koje je svojedobno kritikovao kod drugih.

Afera koja trenutno potresa njegovu stranku ogolila je raskorak između deklarativnog zalaganja za transparentnost i stvarne političke prakse. Građanima se godinama servirala priča o novoj političkoj kulturi, meritokratiji i borbi protiv partijskih privilegija, dok se paralelno gradila klijentelistička mreža u kojoj su ključne pozicije i radna mjesta rezervisana za podobne i rodbinu.

Simptom šireg političkog licemjerja

Ova afera nije izolovan incident nego simptom političkog licemjerja koje karakteriše bh. političku scenu — bez obzira na to da li se političke opcije nazivaju starim ili novim. Pokušaj brendiranja kroz etiketu „novih generacija“ poslužio je tek kao dekoracija, iza koje se krije nastavak istih praksi. U konačnici, Damir Marjanović i njegova stranka nisu ponudili ništa novo osim stare priče s drugačijim naslovom.

Građani Kantona Sarajevo, koji su kroz izbore 2020. godine tražili promjenu i vjerovali u obećanja o obračunu s političkim uhljebništvom, danas svjedoče da su se i „nove generacije“ vrlo brzo pretvorile u repliku najgorih obrazaca vlasti.

Afera „Koverta“ i porodična zapošljavanja u režiji Damira Marjanovića jasno su pokazali da je politička korupcija u Kantonu Sarajevo sistemski problem koji ne poznaje ideološke i generacijske granice. Na koncu, pokazalo se da je najopasnije upravo kada političari koji se predstavljaju kao borci protiv korupcije zapravo rade isto što i oni koje kritikuju — samo vještije upakovano.