OD KRITIČARA SRBIJE DO NJENOG “PRIJATELJA”

Politički preobražaj Roda Blagojevića

Rod Blagojevic

Kada je bivši guverner Illinoisa, Rod Blagojević, nedavno posjetio Beograd, srpski režimski mediji dočekali su ga kao prijatelja Srbije i nekadašnjeg saradnika Donalda Trumpa.

Međutim, ono što su prešutjeli jeste njegov stav o Srbiji iz 1999. godine, kada je oštro kritikovao vlast u Beogradu, osudio etničko čišćenje na Kosovu i tvrdio da NATO bombardovanje nije zaustavilo progon Albanaca.

Blagojević 1999: Milošević je ratni zločinac

Dvadeset pet godina prije nego što će biti dočekan u Beogradu, Blagojević je kao kongresmen iz Illinoisa otvoreno govorio protiv tadašnjeg režima u Srbiji. Smatrao je da NATO bombardovanje nije ispunilo svoj cilj jer nije zaustavilo progon Albanaca s Kosova, već je dodatno učvrstilo Slobodana Miloševića na vlasti.

"Bombardovanje nije spriječilo etničko čišćenje, već je odnijelo živote kosovskih izbjeglica i srpskih civila."

"NATO je, paradoksalno, zaštitio Miloševića od njegove političke opozicije u Srbiji."

Blagojević je 1999. godine također tvrdio da je američka politika prema Balkanu pogrešna i da SAD nisu učinile dovoljno da podrže opoziciju u Srbiji kada je Milošević bio politički oslabljen.

"Umjesto da pomognemo demokratiji u Srbiji, omogućili smo Miloševiću da preživi."

Posebno je kritikovao američku administraciju zbog pregovora sa srpskim liderima optuženima za ratne zločine.

"Milošević je ratni zločinac – to nije nikakva tajna. Ali uprkos tome, Amerika je nastavila pregovore s njim, kao što je ranije pregovarala s Karadžićem i Mladićem."

Blagojević u Beogradu 2024: Zaboravljene izjave i novi saveznik vlasti

Dvije i po decenije kasnije, Blagojević u Beogradu uživa status uvaženog gosta, dok režimski mediji ističu njegove veze s Trumpom, ali ne spominju šta je govorio o Srbiji tokom NATO bombardovanja. Njegova ranija kritika Miloševića i osude ratnih zločina sada su gurnute pod tepih.

Ovaj politički zaokret postavlja pitanje: da li su se promijenili njegovi stavovi ili je srpski režim odlučio ignorirati prošlost kada mu je to politički korisno? U svakom slučaju, ono što Blagojević danas predstavlja u Beogradu daleko je od onoga što je govorio 1999. godine.