
Nakon što su Austrija i Njemačka odlučile da sankcionišu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, u Evropskoj uniji se spremaju nove mjere protiv njega i najbližih saradnika.
Poljska i Estonija su sljedeće članice EU koje razmatraju uvođenje sankcija ne samo Dodiku, već i predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću i premijeru Radovanu Viškoviću.
Ovaj korak dolazi kao rezultat pojačanog diplomatskog angažmana, posebno Velike Britanije i pojedinih evropskih zemalja, koje sve glasnije upozoravaju da Dodik svojim potezima ugrožava ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Tema odnosa EU prema vlastima u RS-u, a naročito prema Dodiku, bila je u fokusu i tokom neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova Evropske unije i zemalja kandidata održanog u Varšavi. Na tom skupu, državni sekretar za vanjske poslove Ujedinjenog Kraljevstva, David Lammy, založio se za snažniji, odlučniji pristup prema Dodiku, navodeći da je u stalnom kontaktu sa američkim državnim sekretarom Marcom Rubyjem kako bi se usaglasile međunarodne akcije.
Iako se Dodik, Višković i Stevandić nalaze na crvenim potjernicama, nijedan od njih nije lišen slobode, niti im je kretanje ograničeno. Trojac redovno obavlja državne funkcije, bez smetnji putuju unutar i izvan BiH. Dodik je nedavno posjetio Srbiju, Mađarsku, Izrael i Rusiju, a novi put u Moskvu planira već krajem ove sedmice.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt u svom izvještaju Ujedinjenim nacijama izrazio je zabrinutost zbog nesprovođenja sudskih naloga. Posebno je istakao slabosti Granične policije BiH, navodeći da, iako su nalozi o hapšenju distribuirani svim sigurnosnim agencijama, uključujući i granične službe, nisu poduzete odgovarajuće mjere pri prelasku granice od strane osumnjičenih.
„Nedjelovanje Granične policije u ovom slučaju otvara ozbiljna pitanja o sposobnosti državnih institucija da provode zakon“, upozorio je Schmidt.
Uprkos tome što su formalno traženi, Dodik i njegovi saradnici nastavljaju ismijavati funkcionisanje čak 16 sigurnosnih agencija u zemlji koje imaju zakonsku obavezu da ih uhapse.