Kako se Bihać približava lokalnim izborima 6. oktobra 2024. godine, politička atmosfera u ovom gradu, ali i šire u Unsko-sanskom kantonu, postaje sve složenija i kontroverznija, piše etto.ba
Posebno je veliki ulog za Stranku demokratske akcije Bihaća koja je za svog kandidata za gradonačelnika Bihaća kandidirala Rusmira Musu. Međutim, upravo neočekivani savezi i političko manevriranje koje iz toga proizlazi izaziva čuđenje u cijelom političkom spektru, ostavljajući POMAK, značajan lokalni politički subjekt, na kritičnom trenutku.
Najznačajniji događaj u ovoj političkoj sagi je odluka Socijaldemokratske partije Bihać da podrži kandidata SDA Bihać Rusmira Musu za gradonačelnika. Ovo je potez bez presedana u historiji SDP-a Bosne i Hercegovine, stranke koja se tradicionalno stalno pozicionirala nasuprot političkoj platformi SDA Bihać. Savez između ove dvije historijski suprotstavljene političke stranke signalizira radikalan pomak u bihaćkoj političkoj dinamici i potaknuo je nagađanja o motivima koji leže u pozadini ove odluke, navodi etto.ba.
Prema političkim analitičarima, primarni katalizator ovog neočekivanog saveza su osobni interesi pojedinaca u rukovodstvu SDP-a Bihać. Postoje jake indikacije da su ključne figure unutar SDP-a Bihać sklopile ovaj savez kako bi osigurale svoj utjecaj i zadržale političku relevantnost u bihaćkom i kantonalnom političkom okruženju. Ovaj strateški potez jedni su doživjeli kao pragmatičnu odluku, usmjerenu na konsolidaciju vlasti u gradskoj upravi, dok su ga drugi doživjeli kao izdaju temeljnih načela SDP-a.
Paralelno s otvorenom podrškom SDP-a Bihać, sve su glasnije namjere da lokalna organizacija Naroda i pravde u Bihaću "prikriveno" podržava Rusmira Musu. Iako Narod i pravda nije službeno podržao kandidata SDA Bihaća, upućeni sugeriraju da utjecajne osobe unutar stranke tiho podržavaju Musinu kandidaturu. Ova prikrivena podrška dodatno je zakomplicirala političku računicu u Bihaću, jer je Narod i pravda uz SDA, SDP i POMAK ključni akteri vladajuće većine u Skupštini USK.
Ovo dvostruko pozicioniranje Naroda i pravde - službeno povezano s POMAK-om unutar Skupštine, dok potencijalno pa i komercijalno podržava kandidata SDA Bihaća u utrci za gradonačelnika - pokreće pitanja o dugoročnoj strategiji stranke. To također stavlja POMAK u neizvjestan položaj, budući da vodstvo pokreta mora kormilariti ovim promjenjivim privrženostima dok pokušava zadržati svoj politički utjecaj i u Skupštini i u gradskoj vlasti.
Usred ovih političkih prestrojavanja, POMAK je istaknuo svog kandidata za gradonačelnika Bihaća, Elvedina Sedića. Sedić, aktualni gradonačelnik Bihaća, suočava se s teškom političkom borbom dok nastoji osigurati široku podršku. S obzirom na trenutnu političku klimu, POMAK se aktivno udvara Nezavisnom evropskom savezu Bosne i Hercegovine, nadajući se da će izgraditi koaliciju koja može biti protuteža rastućem utjecaju SDA Bihaća i njenih saveznika.
Narodni evropski savez BiH (NES BiH), koji predvodi opoziciju u Skupštini USK, predstavlja potencijalnu prekretnicu za POMAK. Međutim, ovaj savez nije bez rizika. Svrstavanje uz opoziciju moglo bi udaljiti POMAK od sadašnjih partnera u vladajućoj većini, posebice Naroda i pravde, čije su političke namjere nejasne. S druge strane, neuspjeh u osiguravanju dovoljne podrške drugih političkih subjekata mogao bi ostaviti POMAK izoliranim u utrci za gradonačelnika, dramatično umanjujući njegove političke šanse za uspjeh, prenosi etto.ba.
Paradoks vladajuće većine u Skupštini USK zorno ilustrira trenutni politički scenarij. POMAK je, uz Narod i pravdu, SDA i SDP, dio koalicije koja vlada ovim kantonom. Ipak, čini se da na lokalnim izborima ove stranke slijede različite, a počesto i sukobljene političke i lične interese. Vodstvo POMAK-a sada je pred teškom odlukom: hoće li nastaviti ploviti ovim podmuklim političkim vodama ili će zacrtati novi kurs u potrazi za dugoročnom stabilnošću i utjecajem.
Do izbora je ostalo manje od mjesec dana, politička slika u Bihaću je sve samo ne sređena. Ishod ovih izbora ne samo da će odrediti budućnost lokalne vlasti u Bihaću, već će imati i dalekosežne implikacije na širu političku dinamiku unutar Unsko-sanskog kantona, pa čak i Federacije BiH. Kako se savezi mijenjaju i pojavljuju nove strateške smjernice, nadolazeće sedmice bit će ključne u oblikovanju političke sudbine POMAK-a i njegovog rukovodstva.