
Svečano porinuće novog sjevernokorejskog ratnog broda od 5.000 tona pretvorilo se u potpunu blamažu režima – brod je izgubio ravnotežu, oštetio trup, a lider Kim Jong-un ostao je ponižen pred očima cijelog vojnog i političkog vrha. Umjesto trijumfa, u luci Chongjin svjedočili su potonuću samopoštovanja cijele zemlje, kako ga je sam Kim opisao.
Prema izvještajima međunarodnih i sjevernokorejskih izvora, uključujući partijski list Rodong Sinmun, uzrok incidenta je "nemar, neiskusna komanda i operativne greške". Međutim, u zemlji kakva je Sjeverna Koreja, takva dijagnoza nije tek tehnički izvještaj – ona znači početak političkog progona.
Kim Jong-un je događaj prozvao "krivičnim djelom" i naredio hitnu istragu, tražeći odgovornost u najvišim naučnim i vojnim strukturama. Pod lupom su se našli Odjel za municijsku industriju Centralnog komiteta, Institut za dinamiku Državne akademije nauka, Tehnološki univerzitet Kim Chaek, brodogradilište u Chongjinu, ali i Centralni institut za konstrukciju brodova. Sve institucije koje predstavljaju ono najbolje što režim ima kada je riječ o vojnoj tehnologiji sada se nalaze na ivici čistke.
Analitičari upozoravaju da bi posljedice mogle biti teške i dugoročne – ne samo u pogledu kazni za inženjere i komandante, već i u gubitku stručnog znanja. "Ovakve stvari u Sjevernoj Koreji rijetko ostaju bez žrtava, makar i simboličkih. Režim neće prezati da žrtvuje vlastitu naučnu elitu kako bi sačuvao autoritet lidera", izjavio je sjevernokorejski analitičar Andrej Lankov za NK News.
Iako zvanična agencija KCNA tvrdi da oštećenja nisu ozbiljna i da će brod biti spreman za popravke u narednih desetak dana, nezavisni izvori sugeriraju da se brod trenutno nalazi nagnut na bok, što ukazuje na veće strukturalne probleme. Ipak, Kim je naredio da popravka mora biti završena prije junske sjednice Centralnog komiteta.
Riječ je o drugom brodu iz nove klase sjevernokorejskih razarača, poznatih pod nazivom Che Hyon. Prvi iz te klase testiran je krajem aprila, a vojni stručnjaci su primijetili zapanjujuću sličnost s ruskim raketnim sistemima, što je podgrijalo špekulacije o vojnoj i tehnološkoj pomoći Moskve u zamjenu za ljudstvo na frontu u Ukrajini.
Osim poniženja i mogućih čistki, incident ima i potencijalnu stratešku cijenu – brod koji je trebao biti moćno oružje režima, možda čak i platforma za nuklearne udare s mora, sada je simbol tehničke slabosti i političke nesigurnosti.
U zemlji gdje greške nisu opcija, a lider ne priznaje poraz, neuspješno porinuće broda moglo bi pokrenuti lanac strahovitih represija – i to protiv onih koji su gradili upravo ono što je trebalo da simbolizuje sjevernokorejsku moć.