ZATAŠKAVANJE PADA ZAPOSLENOSTI U FBIH

Porezna prestala s godišnjim poređenjima jer brojke bole: Više od 6.800 ljudi ostalo bez posla od Nove godine

Radnik

Upozoravajući podaci dolaze iz Federacije BiH – broj zaposlenih u ovoj polovici godine bilježi zabrinjavajući pad, a ono što dodatno izaziva sumnju jeste način na koji se ti podaci prikazuju javnosti. Porezna uprava Federacije BiH, koja je do sada redovno objavljivala broj zaposlenih uz poređenje sa istim periodom prethodne godine, iznenada je od travnja prestala s tom praksom. Ekonomist i zastupnik u Federalnom parlamentu Admir Čavalić tvrdi da je riječ o pokušaju prikrivanja porazne istine – masovnog gubitka radnih mjesta. Prema njegovim riječima, samo u odnosu na kraj prošle godine, Federacija BiH je izgubila čak 6.834 zaposlenih. U decembru 2023. godine bilo je zaposleno 551.452 ljudi, dok je u aprilu ove godine brojka pala na 544.613.

“Porezna uprava FBiH je do travnja objavljivala poređenja s prethodnom godinom, i na osnovu toga se jasno vidio negativan trend. Ali kada su se brojke počele pogoršavati, odjednom su prestali s takvim izvještavanjem i sada se usporedbe vrše samo s prethodnim mjesecom”, izjavio je Čavalić, jasno aludirajući na nedosljednost i potencijalnu manipulaciju informacijama.

Iako takvo izvještavanje tehnički nije pogrešno, ono izostavlja širi kontekst koji je ključan za razumijevanje stvarnog ekonomskog trenda. “Ako smo se bavili godišnjim poređenjima kada su podaci bili pozitivni, moramo to raditi i sada kada su negativni. Ne možemo birati metodologiju koja nam u datom trenutku odgovara, posebno kada je riječ o informacijama od javnog značaja”, dodao je Čavalić.

Ovaj podatak dolazi u trenutku kada vlasti u Federaciji najavljuju stabilnost i rast, dok istovremeno statistike ukazuju na suprotno. Pad zaposlenosti u samo četiri mjeseca je snažan udarac za tržište rada i ukazuje na potrebu za hitnim ekonomskim mjerama, ali i većom transparentnošću u radu institucija.

Ako se negativni trend nastavi, pitanje je koliko će još radnih mjesta nestati prije nego što se javnosti ponude konkretna rješenja, umjesto prikrivanja činjenica i kozmetičkih promjena u prikazu podataka.