HALO, JEL TO FRANJO?

Poseban telefon kojim su Tuđman i Milošević krojili Balkan

Slobodan milosovic franjo tudman alija izetbegovic

Donald Trump i Vladimir Putin razgovarali su telefonski o prekidu vatre u Ukrajini. Trump je razgovor vodio iz Washingtona, a Putin iz Sočija gdje je posjetio muzičku školu. Telefonski razgovori poglavara iz Rusije i SAD nisu neuobičajeni ni rijetki kako se misli. Moskva i Washington su od 1963. povezani direktnom linijom putem tzv. ‘crvenog telefona’. Vruća linija je uspostavljena 1963. godine u jeku kubanske krize i potencijalnog nuklearnog armagedona i povezuje Pentagon s Kremljem. Iako je u popularnoj kulturi poznata kao crvena telefonska linija, zapravo se uopće ne radi o telefonskoj vezi ni o crvenom telefonu.

Prva implementacija koristila je telegram, 1986. godine prešlo se na faks, a od 2008. Putin s američkim predsjednicima komunicira putem sigurne forme e-maila. No, nisu samo gospodari sudbine cijelog svijeta dostupni jedni drugima. I na nižim razinama postoje slične direktne linije glavnih aktera i protagonista svojih društvenih zajednica. Tako su Franjo Tuđman i Slobodan Milošević imali direktnu telefonsku liniju (crni telefon) kojom su mogli u bilo koje doba dana i noći diskutirati o sudbini miliona južnih Slavena tijekom ratova u Hrvatskoj i BiH.

„ Kad ste čuli da je Slobodan Milošević govorio loše o Franji Tuđmanu i obratno? Još 1991. ustanovljena je izravna telefonska linija između njih dvojice. U Zagrebu su je instalirali stručnjaci iz Srbije 1990. Kad sam 2000. postao predsjednik, još je bila aktivna, htio sam nazvati Miloševića, ali nisam imao šifru. Tako je to u ratu. Oni koji planiraju rat sarađuju, a oni koji o tome ne znaju ništa ginu – rekao je svojedobno Stipe Mesić. Nezvisna neprofitna organizacija ‘Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR)’ objavila je kako je Mesić nakon uspona na Pantovčak pozvao novinare da im pokaže telefon koji je na njegovom stolu i nikad ne zvoni. Uslijedila je istraga hrvatske obavještajne službe koja je potvrdila da je jedna linija bila izravno povezana s Miloševićevim uredom na Dedinju. Mesić je 2000. tvrdio da je veza prekinuta nakon odlaska prvog hrvatskog predsjednika, kada je pod misterioznim okolnostima nestala kartica za upotrebu.

Milošević i Tuđman su se u devedesetima susreli oko 50 puta. Takva inklinacija je pomalo simptomatična ako se uzme u obzir da su predvodili nacije koje se nisu mogle smisliti i vodile krvav četverogodišnji rat. Nakon otkrića direktne linije Pantovčak-Dedinje, oporba i oponenti krenuli su s brojnim teorijama zavjera. Tako su tvrdili da je Milošević amenovao Bljesak i Oluju, kako bi se stvorio val izbjeglica kojima bi onda kolonizirao nemirno Kosovo. Fokalna točka direktne linije, bila je BiH. Nakon izborne pobjede 1990. bilo je ukupno 47 susreta Tuđmana i Miloševića. Prevladava mišljenje da su dva predsjednika osjećala međusobno poštovanje čak i u najmračnijim danima balkanskog sukoba. Održavali su redovite kontakte, osobito u vezi s Bosnom, za koju su dvojica vođa smatrala da bi je trebalo međusobno podijeliti.

Tokom poznatog susreta s Paddyjem Ashdownom, britanskim liderom liberalnih demokrata, na pedesetu obljetnicu savezničke pobjede u Drugom svjetskom ratu, Tuđman je na salveti skicirao svoje planove o podjeli Bosne. Ashdown je taj incident kasnije opisao pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu. Na famoznoj salveti iz 6. juna 1995. Tuđman je sanjao granice Banovine Hrvatske. Granice su bile posljedica dogovora s Miloševićem koji sežu još u 91. i sastanak u Karađorđevu.

Zanimljivo, CIA je u svojim izvještajima pisala o ratu u BiH u zimu 1991. prije nego je i počeo.

„ Odluka Njemačke i drugih zemalja Evropske zajednice da priznaju nezavisnost jugoslavenskih republika vjerojatno će izazvati Srbe i Hrvate (u Bosni i Hercegovini) da pripoje srpska i hrvatska područja Srbiji i Hrvatskoj. Izgledi za Bosnu i Hercegovinu izgledaju mračno, čak i ako Srbija i Hrvatska postignu dogovor. Obavještajni podaci pokazuju da su i Slobodan Milošević i Franjo Tuđman spremni pripojiti dijelove Bosne i Hercegovine svojim teritorijima. Štaviše, izvješća pokazuju da su njih dvoje bili u stalnom kontaktu unatoč sukobu. Tuđman je ljetos poručio njemačkim političarima da je Bosna i Hercegovina apsurdno velika i da ju je spreman podijeliti – stoji u dokumentima.