
U zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu danas je održan važan politički sastanak na kojem su prisustvovali lideri nekoliko parlamentarnih stranaka, kao i samostalni poslanici i delegati iz Parlamentarne skupštine BiH.
Na sastanku je potpisan dokument nazvan “Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine”, koji postavlja jasan politički pravac i viziju budućeg razvoja zemlje.
Među potpisnicima Platforme nalaze se političke stranke iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine: SDS, SDP, PDP, Lista za pravdu i red, NIP, Naša stranka, BHI Fuad Kasumović, NES i Naprijed, uz podršku samostalnog delegata Zlatka Miletića.
Sadržaj dokumenta oslanja se na čvrsto uvjerenje da članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji donosi široku lepezu benefita: poboljšanje kvaliteta života građana, dugoročnu političku i ekonomsku stabilnost, vladavinu prava, jačanje individualnih sloboda, veći investicioni potencijal, snažniju socijalnu sigurnost, slobodnu trgovinu i sigurniju budućnost za nove generacije.
U skladu s tim, potpisnici su se obavezali da će svoje političke aktivnosti usmjeriti na:
- Funkcionalno i operativno djelovanje Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH;
- Ispunjavanje svih preduslova potrebnih za dobijanje datuma početka pregovora s EU, uključujući i određivanje datuma međuvladine konferencije čim se ti uslovi ispune;
- Usvajanje Plana rasta i obezbjeđivanje brzog pristupa tranši od 70 miliona eura, te realizaciju cjelokupnih 2 milijarde KM namijenjenih projektima širom zemlje, u skladu s dinamičkim i finansijskim okvirom tog plana;
- Neprekidno usklađivanje domaćih zakona s evropskim zakonodavstvom (acquis communautaire), uz uvjet veće predvidivosti trajanja pregovora i jasnoće u pogledu krajnjeg cilja – članstva;
- Izradu zajedničke strategije za promociju i ubrzanje evropskog puta BiH.
Pored evropskog kursa, dokument definiše i niz konkretnih prioriteta unutar zemlje:
- Beskompromisnu borbu protiv korupcije, sukoba interesa i političkog utjecaja u javnoj upravi, s posebnim naglaskom na oblast javnih nabavki;
- Stvaranje preduslova za brzo povlačenje sredstava iz evropskih fondova za projekte od neposrednog značaja za građane;
- Donošenje zakona kojim se uvodi diferencirana stopa PDV-a, kao i nastavak reforme sistema indirektnog oporezivanja;
- Primjenu savremenih evropskih standarda za regulaciju medijskih sadržaja štetnih za javni moral i dobrobit djece;
- Reformu izbornog zakonodavstva u skladu s presudama Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava, te pripremu za elektronsku obradu i verifikaciju glasanja na općim izborima 2026. godine, uz poštovanje preporuka ODIHR-a, GRECO-a i Evropske komisije.
U završnim odredbama dokumenta, naglašava se potreba za političkom kulturom dijaloga i kompromisa. Potpisnici su se obavezali da se suzdrže od pokretanja tema koje izazivaju tenzije i da o osjetljivim pitanjima komuniciraju civilizirano, izbjegavajući produbljivanje konflikata koji bi negativno utjecali na javnost.
Također, Platforma predviđa formiranje zajedničkog tima za nadzor nad njenim provođenjem u roku od deset dana od potpisivanja. Tim će se sastojati od po jednog predstavnika svake potpisnice. Obaveza je i redovno informisanje javnosti o realizaciji zacrtanih mjera, kao i izrada strategije promocije koristi članstva BiH u Evropskoj uniji, uz uključivanje svih proevropskih snaga, bez obzira na formalnu poziciju u vlasti.
Platforma jasno ističe da je članstvo Bosne i Hercegovine u EU glavni spoljnopolitički cilj, koji će aktivno sprovoditi sve institucije vlasti u kojima participiraju političke snage koje su dokument potpisale.