
Bivši general Armije Republike Bosne i Hercegovine Fikret Prevljak vraćen je iz Turske u Sarajevo, gdje je odmah po dolasku na aerodromu uhapšen. Na osnovu zvaničnih informacija dostupnih iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, uhapšen je po zahtjevu Odjela za ratne zločine. Nakon obavljanja zakonom propisanih istražnih radnji, Prevljak je pušten, uz niz restriktivnih mjera koje je Tužilaštvo predložilo Sudu Bosne i Hercegovine. Te mjere uključuju zabranu napuštanja zemlje, zabranu kontakta sa svjedocima, kao i obavezu redovnog javljanja policiji tri puta sedmično.
Iako tačan razlog njegovog hapšenja još nije službeno potvrđen, u javnosti su se pojavile spekulacije da je riječ o istragama za navodne ratne zločine koji su počinjeni na području sarajevskog naselja Hrasnica tokom rata. Advokatica Nina Kisić izjavila je da je Prevljak uhapšen kao dio istrage Tužilaštva BiH, koja se vodi protiv njega u svojstvu komandanta 4. motorizovane brigade u Hrasnici, navodno u vezi s improvizovanim zatočeničkim prostorijama koje su postojale tokom sukoba.
Prevljakov boravak u Turskoj također je bio obavijen velom tajne. Prema navodima nekoliko medija, on je napustio BiH prije više od godinu dana, a među mogućim razlozima njegovog odlaska spominjala se istraga o događajima u Hrasnici, koju vodi Tužilaštvo BiH.
Slučaj ratnih zločina u Hrasnici do sada je uključivao nekoliko pravnih procesa. Posljednjeg dana 2021. godine, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv trojice pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) – Senada Gadže, Zaima Laličića i Sulje Hebiba. Optuženi su za zločine nad civilima srpske nacionalnosti počinjene 1992. i 1993. godine u Hrasnici. Prema tvrdnjama Tužilaštva, navedeni su djelovali kao stražari pripadnika 1. korpusa ARBiH u zatvorskim prostorijama Hrasnice, postupajući suprotno Ženevskim konvencijama o zaštiti civila.
Kao rezultat ovog procesa, Zaim Laličić je osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja, dok su Gadžo i Hebib, zajedno s Laličićem, oslobođeni pravosnažnom presudom pred Apelacionim odjeljenjem Suda BiH.
Tokom suđenja Senadu Gadži, Prevljakovo ime spominjano je kroz svjedočenja. Agan Nezir, jedan od svjedoka, izjavio je da su se u garažama u Hrasnici zatvarali civili po naređenju komandanta Prevljaka. Prema njegovim tvrdnjama, zbog ovakvih postupanja, Nezir se obraćao Jusufu Jašareviću, načelniku Uprave za bezbjednost, kako bi upozorio na zatvaranje i otimanje stanova u Hrasnici. Uprava je, kako je naveo, poslala određeni akt kao reakciju na njegovo pismo, ali je Prevljak, prema njegovim riječima, taj akt pocijepao.
Očekuje se da će Tužilaštvo BiH uskoro objaviti detalje o istrazi i eventualnim optužbama koje se terete Prevljaku, koji je, osim vojne karijere, bio i bivši predsjednik Kantonalnog odbora SDA Sarajevo te kandidat ove stranke za načelnika općine Ilidža.