U GALERIJI BOSANSKOG KULTURNOG CENTRA

Počeo koncert 'Ususret 70 godina Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu'

Ususret 70 godina muzike akademije univerziteta u sarajevu 3jpeg

Tradicionalno ga zajednički organizuju Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu i Udruženje muzikologa FBiH u dvogodišnjem ritmu.

U Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS-a kao dio programa 14. izdanja Međunarodnog simpozija “Muzika u društvu” počeo je koncert “Ususret 70 godina Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu”.

Tradicionalno ga zajednički organizuju Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu i Udruženje muzikologa FBiH u dvogodišnjem ritmu. Simpozijum ove godine okuplja muzikologe i etnomuzikologe iz 12 zemalja te uz naučne sesije sadrži i koncerte.

-Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu u narednoj, 2025. godini proslavlja 70 godina od osnivanja, što je čini najstarijom umjetničkom akademijom u BiH. U vezi s obilježavanjem 70-godišnjice, Muzička akademija priprema cijeli niz muzičkih, naučnih i edukativnih događaja, o čemu će javnost biti pravovremeno obaviještena - kazao nam je Ališer Sijarić, dekan Muzičke akademije u Sarajevu.

Na repertoaru našla se i kompozicija dekana Sijarića.

-Moja kompozicija Vrijeme je pijesak samo (die Zeit ist SAND nU(H)R) jeste kompozicija za violončelo solo, nastala 2005. godine kao porudžbina austrijske institucije 'Forum Alpbach'. Na komponovanju ovog djela radio sam nekih godinu dana. Ova kompozicija zamišljena je kao intimni muzički solilokvij (razgovor sa samim sobom), koji prolazi kroz različite emocionalne faze. Proširene tehnike sviranja na violončelu u ovoj kompoziciji zahtijevaju rijetko visok i virtuozan izvođački nivo, a na ovom koncertu izvest će ga naša violončelistica i profesorica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu Belma Alić - kazao je.

Izvodit će se djela i profesora Muzičke akademije koji više nisu među nama, djela Josipa Magdića i profesorice Anđelke Bego-Šimunić.

-Taj koncert označava djelovanje akademskih kompozitora na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, samim tim u Bosni i Hercegovini - kazao nam je prof. dr. Dino Rešidbegović.

Kako kaže, prof. dr. Dino Rešidbegović, vrlo je ponosan jer se izvodi njegova kompozicija “Visiting Speeech Therapist”, četiri etide za ozvučeni klavir.

-Ja doživljavam ovaj koncert kao jednu reprezentaciju našeg dugogodišnjeg rada, profesora koji, nažalost, nisu više s nama. Smatram da je ovaj koncert jedna vrsta historijskog pregleda djelovanja akademskih kompozitora i profesora na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu - kazao je. Na večerašnjem koncertu publika će imati rijetku priliku da čuje izabrana djela kamerne muzike bosanskohercegovačkih kompozitora.

-Radi se o atraktivnim kompozicijama koje, svaka na svoj način, predstavljaju muzičko blago BiH, koje je estetski relevantno na međunarodnoj razini. Sasvim sigurno bit će to ona vrsta kulturnih događaja koji nas trajno obogaćuju i mijenjaju, u najboljem značenju te riječi, a kakvi bi, zapravo, svi istinski umjetnički doživljaji trebali da budu - kazao je dekan Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.

Sarajevo je važan centar, prema riječima naših sagovornika, evropske baštine. Uprkos svemu, imamo vlastiti jezik.

-Mi šaljemo poruku da smo institucija, dakle, Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu, koja već ima tradiciju u umjetničkoj muzičkoj kompoziciji od 1995. godine i da imamo repezentativna djela koja se mogu bilo gdje u svijetu izvoditi. Naša umjetnička muzika je na nivou zapadnoevropske muzike 21. stoljeća - kazao je prof. dr. Dino Rešidbegović.