PROTIV HERCEGOVAČKE BANKE D.D. MOSTAR U STEČAJU

Pravobranilaštvo BiH podnijelo tužbu zbog nezakonitog raspolaganja državnom imovinom u Dretelju

Hercegovačka banka d.d. Mostar

Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine podnijelo je tužbu Općinskom sudu u Čapljini protiv Hercegovačke banke d.d. Mostar u stečaju i više drugih pravnih lica, zahtijevajući da se utvrdi ništavnost ugovora kojim je izvršen prijenos vlasništva nad nekretninama Naftnog terminala Dretelj.

Uz tužbu je zatraženo i određivanje privremenih mjera osiguranja kojima bi se spriječilo dalje raspolaganje i otuđenje ove državne imovine.

Radi se o parcelama koje su pripadale Bosni i Hercegovini, a kojima se, prema navodima Pravobranilaštva, nezakonito trgovalo između 1996. i 2003. godine na osnovu odluka koje su bile u suprotnosti s Ustavom BiH. Hercegovačka banka je do tih nekretnina došla kroz ugovor o prijenosu vlasništva, zaključen u okviru zamjene ispunjenja sa društvom Hercegovina osiguranje d.d. Mostar.

Za 22. august 2025. godine zakazano je javno nadmetanje na kojem bi se prodavale i nekretnine koje su, kako ističe Pravobranilaštvo, vlasništvo države BiH. Zbog toga je ranije od Općinskog suda u Mostaru traženo da se državna imovina izuzme iz stečajne mase Hercegovačke banke.

„Bosna i Hercegovina, kao isključivi titular, jedina ima pravo raspolaganja državnom imovinom, a ništavne su sve odluke i ugovori kojima se treća lica stavljaju u tu poziciju“, poručili su iz Pravobranilaštva BiH.


Znate više o temi ili prijavi grešku