
Pravobranilaštvo upozoravalo, institucije nijemo gledale
Još u maju 2024. godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine znalo je da Republiku Srpsku čeka ogromna arbitražna naplata, ali se tada oglušilo o upozorenja Pravobranilaštva BiH.
Na sjednici održanoj 28. maja, u dva navrata je odbijen prijedlog zaključka kojim bi se pozvala Vlada RS-a da hitno postupi po presudi Međunarodnog tribunala i izmiri dug prema firmi Viaduct iz Slovenije.
Riječ je o više od 110 miliona KM koji su, prema presudi Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID), dosuđeni zbog kršenja Sporazuma o zaštiti investicija između BiH i Slovenije. No, u trenutku kada su trebali pokazati institucionalnu odgovornost, članovi Vijeća ministara nisu uspjeli izglasati zaključak koji bi pozvao entitetsku vladu da ispuni ranije preuzetu obavezu.
“Pravobranilaštvo BiH je informisalo Vijeće ministara da je već upućen dokumentovani zahtjev Vladi Republike Srpske za postupanje po odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u ovom postupku i presudi Tribunala”, navodi se u tadašnjem saopćenju Vijeća ministara.
Prema tom dokumentu, ukupni troškovi koje BiH treba platiti iznose 52.794.412 eura, a na taj iznos se dodaju kamate koje se gomilaju od dana pravosnažnosti odluke.
Iako su ranije Vijeće ministara BiH i Vlada RS potpisali sporazum kojim se RS obavezala da će “bezuslovno” izvršiti obaveze iz presude, to se nije desilo. Presuda je ostala mrtvo slovo na papiru, a teret je sada prebačen na državne institucije.
Ironično, tek kada je postalo izvjesno da će zbog ovog duga stradati BHANSA, agencija za kontrolu zračnog saobraćaja, pitanje je dospjelo u fokus javnosti. Da nije bilo medijskog pritiska, vjerovatno bi i dalje ostalo ispod radara, baš kao što je to bio slučaj godinu dana ranije.