
Sutkinja Sena Uzunović pod pritiskom uoči presude Dodiku: Prijetnje, političke poruke i šutnja institucija
Pravosudni proces protiv predsjednika entiteta RS Milorada Dodika ulazi u završnu fazu, a pritisak na sutkinju Suda Bosne i Hercegovine Senu Uzunović dostigao je zabrinjavajući nivo. Već više od godinu dana, a naročito posljednjih dana uoči izricanja presude, ona se suočava s ozbiljnim političkim i medijskim pritiscima, prijetnjama i spekulacijama o mogućim posljedicama osuđujuće presude.
U proteklih sedam dana, a posebno u posljednja tri do četiri dana, intezivirala se ofanziva pritisaka iz političkih i medijskih krugova RS-a. Retorika je gotovo jednoznačna - ili pozivi na "pravdu" kroz prizmu političkih interesa, ili otvorene prijetnje krizom neviđenih razmjera ukoliko Dodik bude osuđen. Očigledno je da se situacija dodatno usijava kako se bliži datum presude.
I dok su ranijih godina iz međunarodnih i domaćih institucija stizali apeli za zaštitu nezavisnosti pravosuđa, ovaj put takvi glasovi izostaju. OSCE je jedini koji je jasno osudio ovakve pritiske, dok su svi ostali - od ambasada zapadnih zemalja do institucija poput VSTV-a i OHR-a - odlučili šutjeti. Visoki predstavnik, koji ima ključnu ulogu u očuvanju pravnog poretka u BiH, djeluje distancirano, kao da mu je politička scena u Njemačkoj bitnija od onoga što se događa u BiH.
Sutkinja Uzunović tako se nalazi u situaciji u kojoj joj se svakodnevno sugeriše da odluka koju donese može imati katastrofalne posljedice. Nije riječ samo o pravnim argumentima i dokazima, već o pritisku koji dolazi kroz političke poruke, medijske spekulacije i upozorenja o "sudbini" Bosne i Hercegovine.
Ključno pitanje koje se postavlja jeste: kako ovakva atmosfera utiče na vladavinu prava? Ako prijetnje krizom i radikalnim potezima nisu oblik pritiska na sudiju, šta onda jesu? Ako institucije koje bi morale štititi pravosudni sistem od političkih utjecaja ostaju nijeme, kakvu to poruku šalje?
Dodikova presuda bit će objavljena 26. februara. Tužilaštvo je zatražilo kaznu blizu maksimalne - do pet godina zatvora, kao i zabranu obavljanja političkih funkcija u trajanju od 10 godina. S druge strane, odbrana insistira na oslobađajućoj presudi. Kakva god odluka bila, sutkinja Uzunović zaslužuje da je donese bez straha i političkog pritiska - jer to je jedini put ka očuvanju pravnog poretka i istinskoj vladavini prava.