POZNATO KO JE DAO NAJVIŠE

Predizborna kampanja u BiH koštala 8,35 miliona KM

Predizborni plakati

Predizborna kampanja za lokalne izbore u Bosni i Hercegovini 2024. godine koštala je političke stranke i nezavisne kandidate ukupno 8,35 miliona KM, što predstavlja najviši iznos od 2006. godine kada je riječ o lokalnim izborima.

Ipak, taj iznos još uvijek nije konačan, s obzirom na to da politički subjekti moraju podnijeti završne izvještaje nakon objavljivanja službenih izbornih rezultata.

Sve političke stranke i nezavisni kandidati imali su zakonsku obavezu da Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH dostave izvještaj o prometu sa posebnog računa za finansiranje izborne kampanje najkasnije tri dana prije održavanja izbora. Prema do sada prikupljenim podacima, 111 stranaka i 157 nezavisnih kandidata ispoštovalo je ovu obavezu, dok pet stranaka i 32 nezavisna kandidata nisu dostavili tražene informacije. Rezultati ovih izvještaja otkrili su da su u toku predizborne kampanje „isparili“ milioni maraka, ostavljajući otvorena pitanja o transparentnosti i namjeni sredstava.

Političke stranke ukupno su potrošile 8,27 miliona KM, dok su nezavisni kandidati zabilježili skromniji iznos od 79.000 KM. Najveći dio ovih sredstava otišao je na tradicionalne troškove kampanje, uključujući štampanje plakata i njihovo plaketiranje, za što je potrošeno čak 2,83 miliona KM. Oglašavanje u štampanim i elektronskim medijima koštalo je dodatnih 2,6 miliona, dok su štampanje, umnožavanje i slanje predizbornog materijala koštali 1,04 miliona. Internet oglašavanje iznosilo je 300.000 KM, koliko je potrošeno i na organizaciju političkih skupova, dok je na „ostale troškove propagande“ otišlo više od milion KM.

Prema podacima iz CIK-a, najveći iznos za kampanju potrošila je Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), koja je uložila skoro 770.000 KM. Iza nje slijede Stranka demokratske akcije (SDA) s 660.000 KM i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) s 635.000 KM. Među strankama sa sjedištem u entitetu Republika Srpska, Partija demokratskog progresa (PDP) potrošila je 447.000 KM, dok je Ujedinjena Srpska prijavila troškove od 400.000 KM, a Narodni front 385.000 KM. Socijalistička partija Srpske (SPS) potrošila je 242.000 KM, Socijalistička partija (SP) 225.000 KM, Srpska demokratska stranka (SDS) 223.000 KM, dok je Demokratski narodni savez (DNS) za kampanju izdvojio 171.000 KM.

Međutim, troškovi koji su prijavljeni u ovim preliminarnim finansijskim izvještajima nisu konačni. Političke stranke i nezavisni kandidati imaju zakonsku obavezu da u roku od 30 dana od objave izbornih rezultata u Službenom glasniku BiH dostave konačne finansijske izvještaje, u kojima će prikazati ukupne troškove kampanje, od podnošenja prijave za učešće na izborima do završetka izbornog procesa. Tek tada će biti poznat stvarni iznos sredstava uloženih u izborne aktivnosti.

CIK BiH ima mogućnost izricanja sankcija za one političke subjekte koji ne dostave potrebne izvještaje. Kazne za stranke mogu iznositi do 10.000 KM, dok nezavisni kandidati mogu biti kažnjeni sa do 2.000 KM. Ove sankcije imaju za cilj osigurati transparentnost i odgovornost u finansiranju predizbornih kampanja, ali se i dalje postavlja pitanje u kojoj mjeri će ove mjere doprinijeti efikasnom nadzoru nad troškovima izbora.