
Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, nedavno je donijela odluku koja je izazvala raspravu u javnosti. Radi se o pomilovanju Maria Bašića, policijskog inspektora MUP-a Zapadnohercegovačkog kantona, koji je bio osuđen na sedam mjeseci zatvora zbog krivotvorenja službene isprave.
Cijeli slučaj započeo je kada su Bašić i njegova kolegica Ingrid Miloš bili suđeni i proglašeni krivima za krivotvorenje dokumentacije povezane s izborom medijatora državne službe u MUP-u ZHK. Oni su manipulirali službenim zapisnicima kako bi favorizirali određene kandidate, unoseći neistinite podatke o održanom sastanku i rezultatima glasovanja. Ta lažna dokumentacija kasnije je predana nadležnim tijelima.
Sud je nakon postupka utvrdio njihovu krivicu te izrekao sedmomjesečnu zatvorsku kaznu za oboje. Međutim, predsjednica Bradara odlučila je zamijeniti tu kaznu "uvjetnom osudom s rokom provjere u trajanju od dvije godine".
Ova odluka izazvala je veliko nezadovoljstvo i kritike u javnosti. Postavlja se pitanje jesu li pomilovanja primjerena u slučajevima ozbiljnih krivičnih djela poput krivotvorenja službenih isprava. Mnogi smatraju da bi trebalo poštovati pravosudne odluke i izrečene kazne, a ovakvo pomilovanje samo podupire percepciju o nedostatku odgovornosti i privilegija za određene osobe.
Osim toga, kontekst pomilovanja dolazi u vrijeme sve većih zahtjeva za borbu protiv korupcije i jačanje vladavine prava u Bosni i Hercegovini, što dodatno pojačava nezadovoljstvo ovakvim postupkom.