
Ni nakon današnje vanredne sjednice, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije usvojilo prijedlog državnog budžeta za 2025. godinu u iznosu od 1,5 milijardi KM. Sjednica koja je počela u 12:30 sati završena je bez konkretne odluke, čime je još jednom potvrđeno da se ključne institucije BiH nalaze u svojevrsnom političkom vakuumu. Nakon višesatne rasprave, članovi Predsjedništva nisu uspjeli postići dogovor, te su jednoglasno odlučili da se razmatranje Nacrta zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu – jednostavno odgodi. Drugim riječima, pitanje finansiranja ključnih državnih institucija i međunarodnih obaveza stavljeno je „na čekanje“, bez preciziranja kada će se i kako problem riješiti.
U zaključku koji je usvojen većinom glasova (dva naprema jedan), Predsjedništvo je istaklo kako je odgovornost za ovu blokadu u potpunosti na Vijeću ministara BiH, koje nije u zakonski predviđenom roku dostavilo validan prijedlog budžeta. Članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić su pozvali Vijeće ministara da hitno predloži novi tekst zakona u skladu sa zakonskim rokovima, kako BiH ne bi ušla u novu godinu bez budžeta i sa dodatnim institucionalnim problemima.
Pored toga, Bećirović i Komšić su insistirali na tome da novi nacrt mora uključivati realne i adekvatne potrebe svih institucija na državnom nivou. Poseban akcenat stavljen je i na poštivanje zakona o Centralnoj banci BiH te na konačno formalizovanje statusa „sedam ustanova kulture od značaja za BiH“ kao budžetskih korisnika. U praksi, to bi značilo njihovo stabilno i zakonski zagarantovano finansiranje kroz državni budžet – što godinama unazad izaziva političke sukobe, posebno zbog otpora iz entiteta RS.
I ovaj zaključak usvojen je većinom glasova – Bećirović i Komšić za, dok je Željka Cvijanović bila protiv.
Podsjetimo, ovo nije prvi put da se budžetska sjednica ne održi ili završi bez dogovora. Još u martu mjesecu ove godine vanredna sjednica o budžetu je otkazana, navodno zbog neslaganja oko redoslijeda zakazivanja tema. Tada je prioritet data sjednici o napadima vlasti entiteta RS na ustavni poredak BiH, dok je rasprava o budžetu stavljena u drugi plan.
Današnji ishod još jednom ukazuje na duboku disfunkcionalnost državnog aparata, gdje zakonski rokovi ne znače mnogo, a političke razlike između entitetskih i državnih predstavnika nastavljaju da guše sve pokušaje institucionalnog napretka. Rezultat? Država ulazi u novu budžetsku neizvjesnost, dok ključne institucije i projekti ostaju taoci političkih prepucavanja.