
Pregovori između Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona i Sindikata zdravstvenih radnika su propali. Medicinari su tražili korekciju koeficijenata na isti način kao što je to Vlada HNK uradila s predstavnicima Sindikata doktora medicine i stomatologije.
- Vlada je rezolutno odbila u potpunosti prijedlog aneksa kolektivnog ugovora koji im je Sindikat dostavio prije više od dva i po mjeseca. Sindikat je tražio 0,50 posto povećanje koeficijenata, međutim Vlada je to u potpunosti odbila - rekao je novinarima Dalibor Vuković, predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika u HNK.
Pripreme za generalni štrajk
Potvrdio je da, stoga, Sindikat vrši posljednje pripreme za organizovanje generalnog štrajka.
- Najavljujemo nove protestnu šetnju za utorak za 11 sati ispred zgrade Vlade HNK, a posebno odgovornim smatramo premijerku, resornog ministra i ministra finansija koji su u ovom trenutku najodgovorniji za sve posljedice koje će neminovno generalni štrajk uzrokovati - poručio je Vuković.
Iz Kantonalne vlade su im ponudili, kako je to potvrđeno i na pres-konferenciji, da se postojeći dodatak od 20 posto preformuliše u neto satnicu što, kako su priznali, nije značajno povećanje pojedinačne plaće, ali je u ovom trenutku jedino moguće i otklanja nejednakosti unutar kolektivnih ugovora.
Tako je uz zadržavanje postojećih koeficijenata koji su, istaknuto je, najviši u FBiH, ponuđeno i povećanje satnice svim zdravstvenim radnicima sa 2,45 na 3,00 KM.
Ogorčeni ponudom
Ivica Anić, predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar nije krio ogorčenje ponudom Vlade HNK.
- Pričaju o najvišim koeficijentima, bude satnicu od tri KM, a istovremeno nam žele ukinuti 20 posto dodatka na plaću. U konačnici, kada se to izračuna, medicinska sestra bi dobila povećanje od 30 KM. Zaista, hvala im na tome kako se ophode prema herojima u bijelom - rekao je Anić.
Posebno je bio revoltiran time što predstavnicima Sindikata nije bilo dozvoljeno da izjave za medije daju u holu zgrade Vlade HNK te je naveo i da su se predstavnici Vlade prema njima arogantno ponašali.
Bez dodatnih izdavanja
Premijerka HNK, Marija Buhač je ponovila činjenicu da Vlada nije jedini osnivač zdravstvenih ustanova ali da uprkos tome, uz zalog ZZO-a, svakako u najznačajnijem iznosu finansira ukupne potrebe zdravstva. Samo u budžetu HNK za 2025.godinu, kazala je, za zdravstvo se izdvaja 12 miliona KM, dok Vlada otplaćuje i kredit Saudijskog fonda za razvoj i Razvojne banke FBiH u iznosu od 45 miliona KM, za izgradnju, obnovu i opremanje tri bolnice u Kantonu.
Govoreći o sindikalnim zahtjevima, istaknula je da, u ovom trenutku, prema riječima odgovornih ljudi ZZO-a, nema prostora za značajnije povećanje cijena usluga u zdravstvu, a i pokazatelji o stanju Budžeta HNK također su takvi da se ne mogu planirati dodatna izdvajanja.
Ministar zdravstva Milenko Bevanda ukazao je na činjenicu da je u HNK, u skladu sa podacima dobivenim iz zdravstvenih ustanova, zaposlen 4771 radnik, što je oko 20 posto ukupno zaposlenih radnika u zdravstvenom sistemu cijele FBiH.
Dodao je da HNK ima oko 10 posto ukupnog stanovništva Federacije, tako da je brojka od 20 posto zaposlenih radnika u zdravstvu u ovom kantonu u odnosu na cijelu FBiH podatak koji dovoljno govori sam za sebe.