EVROPSKI PROJEKTI U BIH

Prekogranična saradnja kao prilika za opstanak ili samo nova iluzija?

EU BiH AA

Put ka Evropskoj uniji često se predstavlja kao karta za boljitak zemalja Zapadnog Balkana, ali dok čeka na članstvo, Bosna i Hercegovina bilježi koristi kroz finansiranje projekata koji navodno poboljšavaju svakodnevni život građana.

Jedan od ključnih alata ovog procesa je Interreg IPA program prekogranične saradnje između Hrvatske, BiH i Crne Gore, koji iza sebe ima niz realizovanih projekata s opipljivim rezultatima – barem na papiru.

Ovaj program, osmišljen kao most između zemalja članica EU i onih koje to tek trebaju postati, promovira zajedničko djelovanje u oblastima klimatskih promjena, energetike i odgovornog upravljanja resursima. Među najvažnijim projektima je Smart DeCARB, fokusiran na ugradnju obnovljivih izvora energije u energetski učinkovite zgrade u Bihaću, Karlovcu i Nikšiću. Cilj je smanjenje zavisnosti od konvencionalnih izvora energije i postizanje samodostatnosti. Iako ova ideja zvuči ambiciozno, postavlja se pitanje koliko su ovi projekti zaista održivi ili su samo privremeni poduhvati ovisni o donatorskim fondovima?

Bihać, često percipiran kao grad na margini političkih i ekonomskih tokova, postao je partner u više evropskih projekata, od odgovornog upravljanja otpadom do energetske tranzicije. Ciljevi uključuju smanjenje divljih deponija i modernizaciju lokalnih objekata poput Sportske dvorane „Luke“. Međutim, dok se rezultati ovih inicijativa hvale, realnost na terenu nerijetko govori drugačiju priču – deponije i dalje rastu, a održavanje modernizovanih objekata često postaje finansijski teret za lokalne vlasti.

Posebno je indikativno to što ovi projekti često zavise od ljudskih kapaciteta, čiji nedostatak u BiH predstavlja kroničan problem. S jedne strane, mladi i stručni ljudi masovno napuštaju zemlju u potrazi za boljim životom, dok se s druge strane javne institucije suočavaju s nedostatkom kvalifikovanih kadrova koji bi mogli implementirati ovako kompleksne inicijative.

Osim toga, pitanje je koliko su lokalne zajednice zaista uključene u planiranje i realizaciju ovih projekata. Evropski fondovi često dolaze s dugim listama uslova i tehničkih zahtjeva, zbog čega se fokus prebacuje na zadovoljavanje formalnih kriterija, dok stvarne potrebe građana ostaju u drugom planu. Istovremeno, troškovi ovih projekata nerijetko premašuju planirane budžete, što dodatno opterećuje lokalne vlasti koje već kubure s nedostatkom sredstava.

I dok se Bihać i drugi gradovi u BiH pokušavaju pozicionirati kao kredibilni partneri u evropskim projektima, ostaje otvoreno pitanje koliko su ovi poduhvati dugoročno održivi. Hoće li obnovljena energetska infrastruktura zaista donijeti značajne koristi lokalnoj zajednici, ili će s vremenom postati još jedan primjer neiskorištenih potencijala u zemlji koja već decenijama traži svoj put ka stabilnosti?

Prekogranična saradnja možda jeste prilika za napredak, ali ona ne može riješiti dublje strukturne probleme s kojima se BiH suočava. Bez jasne strategije, dugoročnog planiranja i ulaganja u ljudske kapacitete, ovakvi projekti rizikuju da postanu samo još jedan PR alat koji služi za pravdanje evropskih fondova, dok stvarne promjene ostaju na čekanju.