Toshiyuki Mimaki, preživjeli iz atomske katastrofe u Hirošimi i kopredsjedavajući japanske organizacije Nihon Hidankyo, komentarisao je dodjelu Nobelove nagrade za mir ovoj organizaciji. Njegove riječi bile su duboko emotivne i dirljive.
Mimaki je istakao da bi nagradu trebali dobiti oni koji pomažu u Gazi, a ne sama organizacija. “Roditelji u Gazi nose svoju djecu u naručju, prekrivenu krvlju, baš kao što je to bilo u Japanu prije 80 godina,” rekao je Mimaki, izražavajući suosjećanje prema žrtvama sukoba.
Norveški Nobelov komitet dodijelio je 2024. godine nagradu organizaciji Nihon Hidankyo, koja okuplja preživjele atomske napade iz Hirošime i Nagasakija, kao priznanje za njihov neprekidni rad na promoviranju svijeta bez nuklearnog oružja. U obrazloženju je navedeno da pokret Hibakusha neprestano boravi za mir i prenosi svjedočanstva o strahotama koje donosi nuklearno oružje.
Mimaki je također izrazio iznenađenje zbog dodjele nagrade, rekavši: “Nikada nisam očekivao ovakav ishod. Smatram da su ljudi u Gazi ti koji su zaslužili ovu nagradu. Njihova djeca su u teškim uslovima, a slične scene se dešavaju i u Japanu.”
On je naglasio da nuklearno oružje predstavlja opasnost za cijelo čovječanstvo, te da dovodi do samouništenja. “Svet postaje sve opasniji. Nuklearno oružje ne donosi mir, već prijetnju globalnoj sigurnosti,” zaključio je Mimaki, pozivajući na mir i saradnju među narodima.