JOŠ JEDAN APEL

Prijevoznici traže angažman nadležnih institucija: Sastanak asocijacija iz država regiona i dogovor o koordiniranim protestima 28. maja

Kamioni prevoznici uvoz izvoz

U Bijeljini će 28. maja biti održan sastanak predstavnika transportnih asocijacija zemalja zapadnog Balkana, na kojem će, kako je najavljeno, biti usaglašen zajednički odgovor prema institucijama vlasti država regije, ali i institucija EU.

Očekuje se dogovor o koordiniranim protestima, nakon što već mjesecima prijevoznici bezuspješno traže zaštitu od diskriminatornih mjera u državama EU, koje se prvenstveno odnose na pravilo 90/180, odnosno zabranu rada i boravka na prostoru EU dužeg od 90 dana tokom perioda od pola godine. Prijevoznici traže i skraćivanje procedura na granicama i racionalizaciju troškova i olakšavanje poslovanja u BiH.

Udruženje koje okuplja transportne kompanije iz naše zemlje - Konzorcijum Logistika BiH, ranije je donijelo odluku da 16. juna budu aktivirane mjere blokada cesta u BiH. Iz konzorcijuma su saopćili da koraci na ispunjavanju njihovih zahtjeva ostaju spori, da nepodnošljivo čekanje na graničnim prelazima i dalje traje, što predstavlja dodatni razlog za nezadovoljstvo.

  • Ministar komunikacija i transporta BiH, Edin Forto, bio je jedini predstavnik iz regiona koji je unutar Transportne zajednice (SEETO), kroz tehnički zaključak i zvanične dokumente, precizno identifikovao i uvrstio problem diskriminacije vozača iz BiH, te doprinio usaglašenom stavu koji može postati osnova za rješavanje ovog pitanja u dijalogu s EU institucijama. Međutim, i dalje nismo institucionalno zakucali na prava vrata EU. Zbog toga je naš poziv svim institucijama u BiH da se hitno aktivira Evropski sporazum o radu posade na vozilima koja obavljaju međunarodne drumske prevoze (AETR), najstariji međunarodni ugovor iz oblasti drumskog prevoza, koji jasno definiše dnevni i sedmični odmor vozača, vrijeme vožnje, vrijeme utovara i istovara i predviđa korištenje digitalnih tahografa, kao zvaničnog alata za praćenje aktivnosti profesionalnog vozača – navode iz konzorcijuma.

Službeni dopis ranije su proslijedili svim relevantnim institucijama, od Predsjedništva BiH i Vijeća ministara BiH, do entitetskih vlada, komora i agencija, a pomoć su danas zatražili i od predsjednika klubova i poslanika Parlamentarne skupštine BiH. Predstavnici prijevoznika podsjećaju da vozači iz BiH nisu migranti ni azilanti, već profesionalci, uposleni u registrovanim kompanijama, koji obavljaju ekonomski zadatak za međunarodne lance snabdijevanja, te da su pogrešna tumačenja njihovog boravka dovela do zabrana ulaska, hapšenja i ugrožavanja egzistencije hiljada porodica u BiH.

Nadležnim institucijama još jednom je upućen apel da se pozovu na odredbe AETR sporazuma, zatraže zvaničan sastanak s Delegacijom EU u BiH, te otklone pravne nejasnoće koje su dovele do diskriminatornih mjera prema vozačima iz BiH.