
Turistički radnici i vlasnici smještaja upozoravaju da je riječ o godinama neriješenom problemu koji narušava ugled jedne od najposjećenijih destinacija.
Sa dolaskom turista u našu zemlju, pored pozitivnog ekonomskog efekta, ponovno se aktualizira i problem džeparenja i prosjačenja. Turistički radnici i vlasnici smještaja upozoravaju da je riječ o godinama neriješenom problemu koji narušava ugled jedne od najposjećenijih destinacija u BiH, Mostaru.
Uvijek se trudim da nosim svoju torbu ispred sebe, posebno kad sa mnom putuje supruga. I ona je jako oprezna - rekao je turista iz Chicaga, dodajući da se u Bosni osjeća sigurnije nego u nekim većim destinacijama.
No, mnogi nisu jednako pažljivi.
Osjećam se sigurno, ne koristim nikakve posebne mjere - kazala je turistkinja iz Švicarske, dok domaći turista Fahrudin priznaje: „Novčanik držim u džepu, nisam imao loše iskustvo.“
Moji gosti su puno puta ostajali bez novčanika. Ovdje ih obično isprazne pa bace. Nedavno su Arapima uzeli 3.500 eura - izjavio je Neđad Kasumović, vlasnik apartmana.
Turistički vodiči i vlasnici smještaja potvrđuju – najčešće djeluju ženske osobe u manjim grupama koje se neprimjetno ubacuju među turiste i rade sinhronizovano.
Pogotovo na prijelazu kod Bulevara, prijavljivali smo policiji više puta, ali problem i dalje postoji - rekao je vodič Amer Gubeljić.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić kaže da gradske vlasti traže načine kako da se problem ublaži.
Lani smo povećali broj redara, ali to nije dalo efekta. Ove godine pregovaramo sa zaštitarskim agencijama da budu prisutni tokom sezone. Smatram da bi videonadzor i angažman zaštitara mogli pomoći - poručuje Kordić.