ISTRAGA KORUPCIJE U REDOVIMA BIVŠIH VISOKIH POLICIJSKIH SLUŽBENIKA

Procesuirana dva bivša načelnika MUP-a zbog zloupotrebe službenog položaja

Policija crna gora

Dva bivša načelnika Ministarstva unutrašnjih poslova procesuirana su zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja, potvrđeno je iz Uprave policije. Službenici Sektora za borbu protiv kriminala – Odsjeka za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala i sprovođenje finansijskih istraga – podnijeli su krivične prijave protiv tri osobe državnim tužilaštvima, sumnjičeći ih za koruptivna krivična djela u okviru institucija državne uprave i lokalne samouprave.

Kako je saopćeno, u nastavku nacionalne operacije pod kodnim nazivom „Browing“, krivične prijave su upućene Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju protiv V.B. i D.Š., nekadašnjih načelnika Filijale za građanska stanja i lične isprave MUP-a u ovom gradu. Terete se da su u periodu 2021–2022. godine, kršeći član 13 Zakona o oružju, izdavali nezakonita odobrenja za nabavku vatrenog oružja licu R.D., čime su mu omogućili da nabavi čak četiri komada oružja bez zakonskog osnova.

U saopćenju Uprave policije naglašava se da se odlučna borba protiv svih oblika kriminala nastavlja, uz poseban akcenat na korupciju i organizovani kriminal, što predstavlja jedan od nacionalnih prioriteta. Cilj tih aktivnosti je očuvanje vladavine prava, jačanje integriteta institucija i vraćanje povjerenja građana u sistem, uz sprječavanje nanošenja štete državi i njenim institucijama.


Znate više o temi ili prijavi grešku