DALI ŽIVOTE ZA SLOBODU BIH

Promovirana monografija o šehidima jedinice 'Crni labudovi'

Crni labudovi monografijajpg

'Žrtva koja je Bosnu učinila vječnom', 'Volio bih da me sad babo vidi', 'Povjerljivi čuvar Bosne' - samo su neki od naslova dirljivih, moćnih i dostojanstvenih priča u monografiji...

U Memorijalnom centru Kovači sinoć je održana promocija publikacije “79 razloga zašto - Monografija šehidi jedinice Crni labudovi”. Monografija, ali i sam događaj istakli su značaj očuvanja historijskog naslijeđa i važnosti dostojanstvenog sjećanja na šehide koji su dali svoje živote za nezavisnost i slobodu Bosne i Hercegovine.

'Žrtva koja je Bosnu učinila vječnom', 'Volio bih da me sad babo vidi', 'Povjerljivi čuvar Bosne' - samo su neki od naslova dirljivih, moćnih i dostojanstvenih priča u monografiji o šehidima jedinice Crni labudovi. Tri decenije nakon okončanja agresije, ponovo su otvorene nezacijeljene rane. Potreba i važnost zapisa o cjelovitoj, nepatvorenoj historijskoj istini veličanstvena je i jaka.

  • Kultura sjećanja, jedan je od primarnih zadataka koji je pao na generaciju koja je ostala da živi iza naših šehida i na interpretaciju istine o časnoj Armiji Republike Bosne i Hercegovine i njezinoj borbi za opstanak jedinstvene, suverene države Bosne i Hercegovine. Labudovi zapjevaju samo jednom, i to u času koji sluti kraj. Poj koji spaja nježnost i snagu. Prosječna strarost mladića, pripadnika jedinice Crni labudovi bila je 19 godina. Nedosanjani snovi, neproživljena mladost, nedovršeni poetski zapisi, neodigrani šahovski potezi, ali, sa druge strane, ljubav, hrabrost i odanost prema Bosni i Hercegovini karakterisali su mladiće, šehide o kojima monografija tako sjetno pripovijeda - istakla je autorica monografije Elmedina Muftić.

Porodice šehida, poginulih boraca, aktivno su učestvovali u izradi monografije. Neutješne majke, koje su, bez obzira na nepredvidljivu bol, tražile od suboraca njihovih sinova da im pričaju kako je njihovo dijete napustilo ovaj surovi, fizički prostor. Herojski činovi oslikavaju oreol i prevode u vječnost pripadnike jedinice koja je osnovana u sam osvit agresije na Bosnu i Hercegovinu. Ispunjena sala Memorijalnog centra u Sarajevu, suze u očima, uspravno držanje i dostojanstvo u bolu obilježili su promociju ovog djela, kao i eho najljepše pjesme Crnih labudova.

Promotori monografije su pored autorice Elmedina Muftić bili i Sanja Sadiković, kćerka heroja sa Igmana Čedomira Domuza te Esad Bajić književnik iz Konjica.

Promovirana monografija o šehidima jedinice 'Crni labudovi': Dali živote za slobodu BiH Recenziju knjige uradio je akademik Ferid Muhić. “Crni labudovi su jedinica sastavljena od boraca iz 56 općina Bosne i Hercegovine. Formirana je 10. maja 1992. godine, nakon pogibije narodnog heroja Mehdina Hodžića, po kome i nosi ime, saopćeno je iz Udruženja boraca 'Crni labudovi'.