
Učenici Prve bošnjačke gimnazije u Sarajevu poslali su snažnu poruku solidarizirajući se s vršnjacima žrtvama školskog zlostavljanja.
Dolaskom u školu potpuno odjeveni u crno, protestovali su protiv nasilnika, ali i blage kazne koja im je izrečena, čime su istaknuli nepravdu koja još odjekuje školskim hodnicima. Na ovaj način, učenici su skrenuli pažnju javnosti na posljedice uznemirujućeg incidenta koji se dogodio unutar zidova gimnazije — vršnjačkog nasilja koje je šokiralo cijelu zajednicu.
Nedavno su u javnost izašle informacije da su učenici starijih razreda maltretirali svoje mlađe kolege. Način na koji su to činili bio je ekstremno nasilan i ponižavajući; nekoliko učenika starijih razreda tuklo je mlađe učenike kaiševima u školskim toaletima, prouzrokujući dubok osjećaj straha i nelagode među mlađim učenicima. Iako su počinitelji identificirani, kazna izrečena zlostavljačima izazvala je negodovanje među učenicima, roditeljima i širom zajednicom. Naime, sankcije su se svele na smanjenje vladanja i zabranu odlaska na ekskurziju — kazne koje mnogi roditelji i učenici smatraju daleko preblagima u odnosu na počinjeno.
Zabrinutost roditelja dodatno je pojačana sumnjama da su počinitelji zaštićeni zbog veza i uticaja koje njihovi roditelji navodno imaju. Roditelji žrtava i njihovih vršnjaka ističu da su očekivali strože mjere, poput trajnog isključenja iz škole, kako bi se osigurao osjećaj sigurnosti i pravde za one koji su pretrpjeli nasilje.
Mnogi ukazuju na pravilnik koji je Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo donijelo pod rukovodstvom ministrice Naide Hote Muminović, a koji određuje kazne kao što su smanjenje vladanja. Međutim, roditelji naglašavaju da postoje i zakonske odredbe koje dopuštaju strože kazne, pa čak i isključenje iz škole u slučajevima teškog nasilja.
Uprkos svemu, učenici su svojim crnim protestom dali do znanja da ne odobravaju ni nasilje ni sistemske propuste koji ne osiguravaju pravednost za žrtve. Njihov gest postao je simbol otpora i podrške, te je postavio pitanje koje odzvanja cijelim društvom: Koja je prava cijena moći i uticaja u obrazovnom sistemu, i ko će napokon stati u zaštitu onih koji trpe posljedice?