OVO JE UPOZORENJE ELITAMA

Putin ga je otpustio ujutro, popodne je bio mrtav

Vladimir Putin Romano starvoita

Sedmica u Rusiji počela je dramatično. U ponedjeljak ujutro, predsjednik Vladimir Putin smijenio je ministra saobraćaja Romana Starovoita.

Do popodneva, Starovoit je bio mrtav. Njegovo tijelo pronađeno je u parku na periferiji Moskve sa prostrelnom ranom u glavi. Navodno je pištolj pronađen pored tijela, piše Steve Rosenberg.

Istražitelji su objavili da pretpostavljaju da je bivši ministar izvršio samoubistvo.

Mediji šokirani, Kremlj šuti

Tabloid Moskovskij Komsomolec izrazio je nevjericu. "Samoubistvo Romana Starovoita samo nekoliko sati nakon što ga je predsjednik smijenio gotovo je jedinstven slučaj u ruskoj historiji", napisao je list.

Posljednji poznati slučaj samoubistva ministra u Rusiji dogodio se prije više od 30 godina - još u vrijeme Sovjetskog Saveza. U augustu 1991. godine, nakon neuspjeha puča tvrdolinijaša, jedan od organizatora - sovjetski ministar unutrašnjih poslova Boris Pugo - izvršio je samoubistvo.

Kremlj za sada malo govori o Starovoitovoj smrti.

"Koliko ste bili šokirani što je savezni ministar pronađen mrtav nekoliko sati nakon što ga je predsjednik smijenio?", pitao je novinar BBC-a glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova u telefonskoj konferenciji, piše Rosenberg za BBC.

"To mora da šokira normalnu osobu", odgovorio je Peskov. "Naravno da je i nas šokiralo."

"Na istrazi je da odgovori na sva pitanja. Dok traje, može se samo nagađati. Ali to prepuštamo medijima i političkim analitičarima, a ne nama", dodao je.

Afera s utvrđenjima na granici s Ukrajinom

Ruski mediji su puni spekulacija.

Nekoliko ruskih novina danas je povezalo slučaj Starovoit s događajima u Kurskoj oblasti, koja graniči s Ukrajinom. Prije nego što je postao ministar saobraćaja u maju 2024. godine, Starovoit je bio gubernator Kurska više od pet godina.

Tokom njegovog mandata, uz velika državna ulaganja, započeta je izgradnja odbrambenih utvrđenja duž granice. Međutim, ona nisu bila dovoljna da spriječe ukrajinske snage da prošle godine prođu kroz zonu i zauzmu značajan dio teritorije u Kurskoj oblasti.

Njegov nasljednik na mjestu guvernera, Aleksej Smirnov, i bivši zamjenik Aleksej Dedov, u međuvremenu su uhapšeni i optuženi za veliku pronevjeru u vezi s izgradnjom tvrđava. "Starovoit je lako mogao postati jedan od glavnih optuženika u ovom slučaju", piše današnje izdanje poslovnog dnevnika Kommersant.

Vlasti još nisu zvanično potvrdile ovo. Ali ako je strah od krivičnog gonjenja naveo bivšeg ministra na samoubistvo – šta to govori o današnjoj Rusiji?

"Nema izlaza iz sistema"

„Najdramatičniji aspekt ovoga, s obzirom na sve veću restaljinizaciju Rusije posljednjih godina, jeste da je visokopozicionirani vladin zvaničnik izvršio samoubistvo jer nema drugog izlaza iz sistema“, kaže Nina Hruščova, profesorica međunarodnih odnosa na The New School u New Yorku.

"Mora da se bojao da će završiti u zatvoru decenijama i da će njegova porodica strašno patiti. Dakle, nije bilo izlaza. Odmah sam pomislio na Sergeja Ordžonikidzea, jednog od Staljinovih ministara, koji je 1937. godine izvršio samoubistvo jer je smatrao da nema izlaza. Kada počnete razmišljati o 1937. godini u današnjoj Rusiji, to vas zaista uznemiri."

18-sekundni segment na državnoj televiziji

Smrt Romana Starovoita dospjela je na naslovnice ruskih novina. Ali ovaj "gotovo jedinstveni događaj u ruskoj historiji" jedva je spomenut na državnoj televiziji.

Moguće je da Kremlj namjerno izbjegava tu temu, znajući koliko je televizija moćno sredstvo u oblikovanju javnog mnjenja. U Rusiji je televizija znatno utjecajnija od štampe – tako da vlasti mogu biti izuzetno oprezne u pogledu poruka koje šalju putem ovog kanala.

U ponedjeljak navečer, centralna informativna emisija na državnoj televiziji Rusija-1 emitirala je četverominutni segment o imenovanju novog vršioca dužnosti ministra prometa Andreja Nikitina.

Nije bilo spomena o smjeni prethodnog ministra – niti o tome da je pronađen mrtav. Tek četrdesetak minuta kasnije, pred kraj emisije, voditelj je ukratko spomenuo Starovoitovu smrt. Cijeli segment je trajao samo 18 sekundi – što znači da većina Rusa vjerovatno neće vidjeti taj dan kao značajnu političku prekretnicu.

Upozorenje političkoj eliti

Ali za političku elitu – za ministre, guvernere i druge zvaničnike koji su željeli biti dio sistema – ono što se dogodilo Starovoitu služi kao zastrašujuće upozorenje.

„Za razliku od prije, kada ste mogli zaraditi bogatstvo s takvim poslovima i napredovati s regionalnog na federalni nivo, danas to očito više nije karijerni put ako želite preživjeti“, kaže Hruščova, dodajući: „Ne samo da više nema uzlazne mobilnosti - čak ni silazak završava smrću.“

To je podsjetnik na opasnosti koje prijete onima koji se negoduju zbog sistema.