RUSI POTVRDILI

Putin je u stalnom kontaktu sa Dodikom - "Teško je reći šta će biti sa BiH"

Dodik putin
Foto © AA

Tu se prirodno razmatra situacija u BiH, šta je moguće uraditi da se sačuva Republika Srpska, njena ovlašćenja i status entiteta, što je ne samo moguće, nego i neophodno, kaže ruski ambasador u Srbiji.

  • I Rusija i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potpuno legitimno i opravdano ne priznaju građanina Njemačke Kristijana Šmita za visokog predstavnika, rekao je ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.

On je naglasio da je u ovom trenutku "nelegitimna institucija visokog predstavnika i čovjek koji se tako predstavlja".

  • Mi ga ne priznajemo, kao ni Dodik, potpuno legitimno i opravdano, polazeći od principa kojima smo se rukovodili kada smo imenovali prethodnike ovog čovjeka. Zato je teško očekivati da on može da uradi nešto što ne bi bilo negativno. Otuda i sukob koji se stalno razvija i nije juče nastao eksalira, naveo je Bocan-Harčenko.

On je za Sputnjik rekao da Schmidt može da donese milion odluka, ali da se nijedna neće primjenjivati u Republici Srpskoj, što je opravdano, jer je on "građanin Njemačke".

  • Zašto bi Dodik i rukovodstvo Srpske u cjelini, kao i predstavnici Republike Srpske u centralnim organima u Sarajevu izvršavali odluke jednog građanina Njemačke?, upitao je Bocan-Harčenko.

Govoreći o Dodikovoj posjeti Moskvi do kraja oktobra i sastanku sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ruski ambasador je rekao da sa Dodikom postoje stalni kontakti i redovni sastanci na najvišem nivou Rusije - od predsjednika do šefa diplomatije.

  • Tu se prirodno razmatra situacija u BiH, šta je moguće uraditi da se sačuva Republika Srpska, njena ovlašćenja i status entiteta, što je ne samo moguće, nego i neophodno. To je zadatak broj jedan, istakao je Bocan-Harčenko.

On je ocijenio da je destabilizacija BiH ozbiljna varijanta negativnog razvoja događaja sa veoma teškim posljedicama i da svi razumiju da je potrebno sačuvati manje-više prihvatljivu stabilnost.

  • Šta će biti sa BiH, kako će se ona razvijati, to je drugo pitanje koje je u ovom trenutku, vjerovatno, teško razmatrati i rješavati u uslovima kada je Zapad tamo napravio haos naveo je ruski ambasador.

Zato je, kaže Bocan-Harčenko, minimum zadatka da se ostane "u okvirima Dejtona i onih ovlaštenja i strukture te zemlje koja postoji na entitetskom nivou, primijenjeno na konstitutivne narode".

  • Sve ostalo je đavolja rabota uperena na potkopavanje Dejtona i nikakva centralizacija BiH nije moguća u ovom trenutku, istakao je on.