Bez nje nema priče

Putovanje kroz historiju turske kafe

Turska kafa
Foto © etto.ba

Decenijama nakon što je Otomansko carstvo izmislilo umjetnost mljevenja kafe u zrnu i upoznalo omiljeni napitak zapadnom svijetu, turska kafa ostaje jedna od najvrijednijih i najautentičnijih tradicija koja se još uvijek praktikuje u Turskoj i diljem svijeta.

Vladar Jemena je prvi put predstavio kafu osmanskom sultanu Sulejmanu I 1540. godine, koristeći zrna kafe iz Etiopije, nakon čega su Osmanlije razvile metodu prženja i mljevenja kafe za pripremu turske kafe. Osim osnivanja tostera i mlinova, Osmanlije su 1550. godine otvorile prvi kafić na svijetu u Istanbulu. . Turci su 1555. godine bili također prvi u svijetu koji su izumili prvi mlin za kafu. Osmanlije su jako voljele smeđe piće, pa su na svoja istraživačka putovanja sa sobom nosili vrećice kafe i tako je kafa ušla u Evropu.

Kada su se Osmanlije povukle u bitci kod Beča, za sobom su ostavile vreće zrna kafe koje je prepoznao poljski špijun Jerzy Kulczycki, koji je prema legendi, otvorio kafanu upravo s tim zrnima. Zaslužan je i za to što je bio prva osoba koja je dodala kajmak u kafu. Kao rezultat toga, kafa se probila trgovačkim putevima do Amerike i cijelog svijeta.

Turska kafa je 2013. godine uvrštena u nematerijalnu kulturnu baštinu UNESCO-a i od tada se u svijetu obilježava 5. decembar kao ‘ Međunarodni dan turske kafe’. Zaista je iznenađujuće da su prženje, fino mljevenje, pažljiva priprema i posluživanje ostala tradicija koja se prakticira u istom stilu kao što je prvi put pronađena, a ispijanje ove vrste kafe i dalje je svakodnevna navika većine Turaka.

Turska kafa
Foto © etto.ba

Turska kafa je mljevena u finu konzistenciju sličnu prahu, pripremljena u malom bakrenom loncu s dugom drškom i usnom za točenje. Kafa je servirana pojedinačno s različitim nivoima dodanog šećera prema ukusu osobe koja pije, te sipana u male šoljice slične veličine (u šoljice za espreso).

Postoje brojne razlike u vrstama tradicionalne turske kafe, začinima koji se dodaju i načinu serviranja, koji se vremenom razvijao u različitim regijama. U ovom članaku Vam predstavljamo različite vrste turske kafe za kojima svaki posjetitelj ili stanovnik Turske žudi.

Turska kafa sa mlijekom Suprotno engleskom običaju dodavanja mlijeka u čaj. Mlijeko se dodaje u tursku kafu i služi se u većini turskih kafića.

Turska kafa sa ukusom sirovog muskaha Aroma ove poznate vrste kafe uobičajena je u Turskoj. Priprema se mljevenjem malih kristala mošusa u fini prah koji se prvenstveno prokuha prije dodavanja kafe i šećera, kako bi postala jedna od najčešćih vrsta turske kafe.

Turska kafa sa sjemenkama hurmašice Tradicionalno se pravi od mljevenih orašastih plodova, plodova iste vrste stabla pistacija koje rastu u jugoistočnoj Anadoliji. Ova vrsta turske kafe je popularna iako uopšto ne sadrži zrna kafe. To je ono što je čini bez kofeina, ali se pravi od voća sličnog divljem pistaciji, a priprema se ili sa mlijekom ili vodom.

Dibek tradicionalna turska kafa Naziva se i “Osmanli Coffee”, kombinuje jedinstvenu mješavinu začina sa mljevenom turskom kafom uključujući rogač, jam, kakao, orhideju, sirovi mošus i vrhnje. Melje se kamenom, malterom il tučkom.

Turska kafa pripremljena na drvenom uglju Priprema se pomoću bakrene peći sa luksuzno ukrašenim tradicionalnim natpisima, u kojoj se ugalj spaljuje da bi se pretvorio u pepeo, na čijoj temperaturi se polako kuha kafa.

Vrijeme za tursku kafu Ova vrsta turske kafe je veoma popularna u jugoistočnom regionu, a priprema se tako što se dugo kuha sa kardamomom, a zatim se servira u okruglim šoljicama.

Tatarska turska kafa Tatar kafa se poslužuje sa šoljicom kiselog mlijeka ili kremastog vrhnja, a služi se i sa posebnom šoljicom koja je veća od šoljice turske kafe i manja od obične šoljice.

Hatay turska kafa Dugo se peče, što čini njen ukus mnogo jačim nego inače, a boju tamnijom od obične kafe.

Turska pjenasta kafa Naziv ove vrste turske kafe prevodi se kao ‘deva se ne udavi u ovoj kafi’, jer je fokus na pjeni. Priprema se na način da se izvuče maksimalna količina tamnih mjehurića koji se stavljaju u čašu čim se pojave.

Turska kafa ‘devebatmaz kahvesi’ Njeni korijeni sežu u državu Manisa i to je turska kafa koja se servira sa posipanjem prženih i mljevenih badema. Njeno ime se odnosi na koncept flertovanja i stidljivosti, zbog čega ga buduće mladenke koriste kao dokaz da li vole udvarača ili ne.

Alfursan turska kafa süvari Na Egejskom moru se naziva ‘Suvari’, a na Mediteranu kao ‘Tarsouzi’ što znači ‘Konjički korpus’, ova kafa se servira u klasičnim, do struka, turskim šoljicama za čaj na koje su uticali komandanti Zeybeka u čast njihovog nasljeđa.