
Grobnica bivšeg sirijskog predsjednika i dugogodišnjeg diktatora Hafeza al-Assada u gradu Qardaha, na zapadu Sirije, navodno je ekshumirana, a njegovi posmrtni ostaci prebačeni su na neotkrivenu lokaciju, navode aktivisti i lokalni mediji.
Slike i video snimci kružili su društvenim mrežama u ponedjeljak na kojima se vidi da je grob ispražnjen i oskrnavljen, izgleda kao ugljenisana jama. Na licu mjesta se mogu vidjeti pojedinci obučeni u vojne uniforme, ali njihov identitet i pripadnost ostaju nejasni.
Snimak, od kojih je neke podijelio sirijski medij Zaman al-Wasl, navodno datira od 17. aprila. Aktivisti tvrde da su nepoznate osobe iskopali grobnicu i posmrtne ostatke prenijeli na drugo mjesto. Neki su za operaciju okrivili oružane frakcije aktivne na tom području.
Ovo je prvi put da su se pojavile slike na kojima se vidi da je grobnica Assada, koji je gvozdenom pesnicom vladao Sirijom tri decenije do svoje smrti 2000. godine, oskrnavljena na takav način.
Lokacija je već bila napadnuta i spaljena ubrzo nakon pada režima Bashara al-Assada prije nekoliko mjeseci.
Sirijski protivnici režima upali su u grobnicu nakon povlačenja vladinih snaga iz Qardahe, uporišta porodice Assad u provinciji Latakija.
U to vrijeme kružili su video snimci na kojima se vidi kako demonstranti pale mauzolej, a neki čak uriniraju na nadgrobni spomenik u činovima prkosa koji simbolizira kraj decenija autoritarne vladavine.
Više od dvije decenije, Assadov režim je pretvorio grobnicu Hafeza al-Assada u svetište, zahtijevajući od gostujućih dostojanstvenika, vojnika i građana da javno odaju počast preminulom vladaru, koji je i dalje duboko kontroverzna ličnost.
Dok su ga pristalice hvalile da je uveo stabilnost u Siriju, kritičari, uključujući mnoge opozicione grupe, krivili su ga za postavljanje temelja represije, korupcije i brutalnog sektaštva koji je eksplodirao tokom ustanka 2011. i građanskog rata koji je uslijedio.
Pad Assadovog režima
Nakon sloma Assadovog režima, mnogi mještani Qardahe izrazili su duboku ogorčenost zbog izgradnje raskošnog mauzoleja u njihovom osiromašenom gradu.
Bijes je tinjao godinama dok je veći dio Sirije pao u siromaštvo dok je porodica Assad zadržala svoje ogromno bogatstvo i privilegije.
Reakcije na Internetu na prijavljenu ekshumaciju bile su različite. Neki aktivisti su hvalili uklanjanje Assadovih posmrtnih ostataka kao neophodan čin za “čišćenje muslimanskih zemalja od tiranina”, što je glasio jedan post na X, dok su drugi tvrdili da je to simbolično i da neće promijeniti duboko urušen politički i društveni kolorit.
Tačno vrijeme ekshumacije i trenutna lokacija posmrtnih ostataka ostaju nepoznati.
Hafez al-Assad je preuzeo vlast u državnom udaru 1970. poznatom kao “Korektivni pokret”, vladajući Sirijom kroz mješavinu autoritarne kontrole, širokih sigurnosnih mreža i brutalnih obračuna protiv neslaganja.
Njegov sin, Bashar al-Assad, naslijedio je vlast 2000. godine, ali je njegova vladavina zapala u građanski rat nakon protesta Arapskog proljeća 2011., koji su ugušeni nasilno.