FORD I NJEMAČKI RADNICI: POVIJEST ŠTRAJKA U KÖLNU

Radnici Forda u Kölnu pokreću prvi historijski štrajk zbog otpuštanja

Ford/ Wikipedia

Radnici Forda u Kölnu započeli su historijski štrajk, prvi takav u gotovo stotinu godina postojanja fabrike, usmjeren protiv planiranog masovnog otpuštanja zaposlenih. Štrajk je počeo u srijedu i potpuno je zaustavio proizvodnju u dvije fabrike smještene u tom zapadnonjemačkom gradu, uključujući proizvodnju, razvoj i administraciju.

Prema riječima Davida Lüdtkea, glasnogovornika sindikata IG Metall, radnici su odlučili poduzeti ovaj korak u znak protesta protiv planova uprave da smanji broj radnih mjesta u Kölnu. Sindikat je potvrdio da su samo minimalni broj zaposlenika i neophodno osoblje imali pristup pogonima, dok su svi ostali morali poštovati štrajk.

Ovaj štrajk je odgovor na planove uprave Forda koja želi ukinuti 2.900 radnih mjesta do kraja 2027. godine u Kölnu, gdje se trenutno nalazi evropsko sjedište kompanije. Ove odluke dolaze nakon što je broj zaposlenih u fabrici već smanjen sa 20.000 na 11.500 od 2018. godine.

IG Metall, jedan od najutjecajnijih njemačkih sindikata, traži promjenu kursa od menadžmenta, kao i visoke otpremnine za one radnike koji pristanu na dobrovoljni odlazak ili čiji će poslovi biti prebačeni na druge firme. Štrajk, koji će trajati do četvrtka ujutro, ima za cilj stvoriti pritisak na menadžment kako bi preispitao svoje odluke i nastavio pregovore o uslovima otpuštanja.