(NE)REALNA OPCIJA

Radnici žele, poslodavci baš i ne: Hoće li se od jula u FBiH minimalac dodatno povećati?

Plata radnici

Od prosječne plate u BiH jedva da se može voditi pristojan život, pa građani spajaju kraj s krajem. Traže konkretne promjene koje će rezultirati višim platama

Plata ministra bi mi baš odgovarala. Četveročlanoj porodici su za život potrebne dvije plate od 2.500 KM, s tim da ima riješeno stambeno pitanje. Dosta bi mi bilo tri hiljade KM. Kada bi političari imali platu kao oni koji ih biraju, tada bi brže pronašli rješenja za poboljšanje života svih nas...

Odlazak vani

Svi ovi komentari jasno ukazuju na duboko nezadovoljstvo. Plata je gotovo svakodnevna tema među građanima Bosne i Hercegovine. Od onih prosječnih jedva da se može voditi pristojan život. Prije nekoliko mjeseci su najviše prosječne plate imali zaposleni u Sarajevskom, a najniže oni u Srednjobosanskom kantonu. Najveće plate zabilježene su u najvećim gradovima BiH.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u BiH za februar 2025. godine iznosila je 1.506 KM. Poređenja radi, prosječna neto plata u Sloveniji u januaru iznosila je 1.568 eura, a u Hrvatskoj 1.392 eura.

Možda u novčaniku imate više novca, ali s njim možete kupiti manje proizvoda ili platiti manje usluga, ističe Čavalić

  • Najviše plate u BiH se uglavnom vežu za finansijski sektor, dakle bankarstvo, osiguranje, sektore informaciono-komunikacionih tehnologija. Ne treba zanemariti javnu upravu. Kada govorimo o minimalnim platama, tu pričamo o trgovini, građevini, nekim prerađivačkim industrijama, tekstilnoj... Uglavnom, u okviru tih sektora u kojima su primanja minimalna, nedostaje radnika. Najviše radnika odlazi na rad vani, jer nisu zadovoljni položajem unutar pomenutih sektora. Idealno bi bilo da osiguramo mobilnost naših radnika da brzo prelaze iz jednog sektora u drugi na način da se rade prekvalifikacije, dodatne edukacije... To je zanemareno kada govorimo o tržištu rada u BiH, kaže nam ekonomista Admir Čavalić, naglašavajući da plata ništa ne znači ako imamo inflaciju i pad životnog standarda.
  • Odnosno, dolazi do pada realno raspoloživog dohotka, što znači da možda u novčaniku imate više novca, ali s njim možete kupiti manje proizvoda ili platiti manje usluga. Suština ekonomije je stvaranje vrijednosti, da na bazi te vrijednosti možete nabaviti ili kupiti dodatnu vrijednost. Na kraju plata ovisi od produktivnosti rada, ukoliko je niska i radi se o relativno nerazvijenom, niskoakumulativnom sektoru, vrlo vjerovatno radnik neće imati puno prostora za pregovore i imat će niske materijalne, ali i nematerijalne kompenzacije, bit će nezadovoljan, govori Čavalić.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna neto plata radnika građevinarstvu u februaru je iznosila 1.206 KM. Prosječna zarada radnika u trgovinama na veliko i malo bila je 1.270 KM.

Dosad su najviše prosječne plate imali zaposleni u Sarajevskom, a najniže oni u Srednjobosanskom kantonu

Zaposleni u djelatnostima umjetnost, zabava i rekreacija prosječno su u februaru zaradili 1.330 KM, a zaposleni u oblasti administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti (iznajmljivanje i davanje u zakup, posredovanje pri zapošljavanju, putničke agencije i slično) imali su prosječnu platu od 1.354 KM. Zaposleni u oblasti informacija i komunikacija prosječno su zaradili 2.069 KM. Oni koji se bave finansijskim djelatnostima i osiguranjem 1.967 KM, a oni koji rade u oblastima javne uprave i odbrane, te socijalnog osiguranja 1.882 marke.

Onima koji se bave stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima (reklame i propaganda, veterinarske djelatnosti, pravne i računovodstvene usluge, savjetovanje) prosječna plata je bila 1.713 KM.

Zaposlenima u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite je u februaru plata bila 1.824 marke, dok je onima u obrazovanju 1.496 maraka. Oni u prerađivačkoj industriji su u februaru u prosjeku zaradili 1.267 KM.

Prosječna neto plata u Federaciji BiH, prema posljednjim zvaničnim podacima u ovoj godini, iznosi 1.525, a u Republici Srpskoj 1.475 KM.

Radniku u džep

I dok poslodavci ocjenjuju kako je smanjenje doprinosa u Federaciji BiH tek prvi korak u reformama, radnici očekuju više plate. U međuvremenu se oglasio Savez samostalnih sindikata BiH, iz kojeg poručuju da rasterećenje poslodavaca neće imati smisla ukoliko oslobođeni novac ne završi u džepovima radnika.

  • Naša borba je da od 1. jula minimalna plata bude 1.150 KM, kažu iz SSSBiH.

Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH, poručio da je to sada nerealno.