PLATFORMA ILI PARAVAN?

Ramić: "Trojka" pere vlastite greške, a opozicija iz RS-a igra igru života i smrti

Ramic

Dok tzv. "Platforma za mir i EU" pokušava oblikovati novu političku naraciju, poslanik SDA Edin Ramić otvoreno upozorava da iza svega stoji politička igra s više ciljeva – od pritiska na HDZ do pokušaja legitimizacije ranijih loših poteza vladajuće većine okupljene oko "Trojke".

– Ova platforma nema većinu ni u jednom domu Parlamentarne skupštine BiH. Stoga je jasno da nije riječ o realnoj inicijativi, već o simboličnom aktu koji treba vršiti pritisak na HDZ, međunarodnu zajednicu i OHR, iako Ustav BiH ne daje OHR-u direktnu nadležnost da interveniše u ovakvim slučajevima – istakao je Ramić za N1.

Prema njegovim riječima, "Platforma za mir i EU" je pokušaj "pranja ruku" nakon niza štetnih odluka koje su obilježile mandat aktuelne vlasti. No, kako dodaje, najveći teret i politički rizik trenutno snose predstavnici opozicije iz RS-a koji bi mogli postati “pukovnici ili pokojnici”, u zavisnosti od ishoda ove igre.

Političko, ali i institucionalno rasulo

Ramić se osvrnuo i na problem arbitražnog spora u predmetu "Viaduct", gdje je Pravobranilaštvo BiH podbacilo u zaštiti interesa države.

– Svako ko je tužio državu – dobio je. To jasno pokazuje da oni koji su zaduženi da štite državu, to ne čine. Očigledno imovina države nije na listi prioriteta – kazao je.

Pored toga, govorio je i o izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja koje predviđaju strože kazne za bahatu vožnju.

– Treba pokušati s drastičnijim mjerama. Zakon je možda dobar, ali ne provodi se. A kolege iz RS-a već problematizuju i ovu inicijativu – upozorio je Ramić.

Sporni kadrovi na čelu javnog servisa

Kada je riječ o prijedlogu zakona koji tretira visinu naknada za članove Upravnog odbora BHRT-a, Ramić ne skriva zabrinutost zbog činjenice da se na listi kandidata za članove UO iz reda srpskog naroda nalazi i Radmila Bojanić – osoba koja se nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.

– Mene ne bi iznenadilo da "Trojka" sada bude principijelna po ovom pitanju, iako su ranije imenovali ljude s američke crne liste. Očigledno im je trebalo nekoliko šamara da shvate ozbiljnost situacije. No, suštinski problem BHRT-a nije novac, nego nedostatak volje. Taj sistem godinama funkcioniše kao otuđeni centar moći bez stvarne kontrole – istakao je.

Dodaje da je na Komisiji za saobraćaj i komunikacije predloženo da BHRT pređe na budžetsko finansiranje, što je i evropska praksa.

SDA podržala, ali nije potpisala Platformu

Na kraju, Ramić je objasnio i zašto SDA nije potpisala "Platformu za mir i EU", iako je izrazila podršku načelima iz tog dokumenta.

– Načelno podržavamo deblokadu institucija, ali nećemo biti dio političkog teatra bez realnih temelja – poručio je.

ZAKLJUČAK: Dok "Trojka" pokušava kroz Platformu ispraviti dojam o svojim neuspjesima, SDA ostaje rezervisana, a opozicija iz RS-a stoji pred možda najtežim političkim izazovom. U pozadini svega, institucije BiH tonu u haos, a odgovornost – kao i uvijek – prebacuje se s ramena na ramena.