
Velika Kladuša se nakon lokalnih izbora suočava s velikim promjenama: prvi put od rata na čelu općine nije predstavnik stranke povezane s Fikretom Abdićem, ratnim zločincem.
Novi načelnik, Boris Horvat, ušao je u ovu funkciju s gotovo 2.000 glasova prednosti nad kandidatom laburista, čime je uspješno prekinuo dugogodišnji politički monopol Abdićevog klana. Iako je Horvat imao podršku široke koalicije od šest stranaka, put pred njim nije nimalo jednostavan, budući da još nije osigurana stabilna većina u Općinskom vijeću.
Općinsko vijeće Kladuše broji 28 mjesta, a za minimalnu većinu potrebno je 15 glasova. Trenutni odnos snaga ostavlja novu vlast u nezgodnoj poziciji. Laburisti su osvojili deset mandata, dok koalicija okupljena oko Horvata broji 14 vijećnika. Tu su još tri mandata NES-a i jedan mandat Stranke krajiškog jedinstva, što znači da će za formiranje stabilne većine biti potrebni dodatni politički pregovori i kompromisi.
Ono što dodatno komplikuje situaciju jesu potencijalni pritisci i zahtjevi koji dolaze od strane političkih aktera unutar koalicije, ali i od drugih stranaka. Horvat je izrazio zabrinutost zbog mogućih ucjena i nametanja kadrova koje određene stranke žele postaviti na ključne pozicije. Najavio je da će, ako takvi pritisci prevladaju, razmotriti opciju neopozive ostavke. To bi značilo raspisivanje vanrednih izbora, što bi, kako je upozorio, moglo dovesti do povratka laburista na vlast, nastavka stagnacije i političke nestabilnosti u Velikoj Kladuši.
Laburisti smatraju da politička stabilnost Kladuši može biti osigurana jedino jedinstvenom većinom i načelnikom iz iste stranke. Ističu da bi takav model omogućio kontinuitet projekata i stabilan razvoj, dok trenutna koalicija, po njihovom mišljenju, djeluje više kao privremeni savez protiv laburista nego kao održiva politička snaga. U međuvremenu, druge stranke vjeruju da je koalicija ostvarena kako bi se prekinula dugogodišnja vladavina Abdićevog klana, te da bi svi politički akteri trebali staviti interese građana ispred ličnih ambicija.
S obzirom na to da je Kladuša godinama bila pod političkom kontrolom Abdićevog utjecaja, ovaj izborni rezultat predstavlja značajan korak ka novoj fazi. Međutim, izazovi formiranja stabilne većine u Vijeću jasno pokazuju kako će politički sukobi, pregovori i potencijalne ucjene definirati budućnost općine. Bez obzira na konačan ishod, građani Kladuše očekuju da će izabrani predstavnici uspjeti prepoznati važnost ovih promjena i da će raditi u najboljem interesu grada i njegovih stanovnika.