
Anksioznost i depresija su dva često spominjana stanja koja se, iako se mogu preklapati, značajno razlikuju.
Prema psihološkinji Juliji Medvedevoj, važno je razumjeti razliku kako bismo pravovremeno prepoznali simptome i reagirali na vrijeme.
“Anksioznost je prirodni odgovor na stres, dizajniran za preživljavanje”, kaže Medvedeva. “Male doze straha aktiviraju našu sposobnost donošenja odluka i proaktivnog djelovanja, a normalna anksioznost je uvijek prilagođena okidaču.” Međutim, kad anksioznost postane stalna i ometa svakodnevni život, to može biti znak ozbiljnijeg problema.
Prema njenim riječima, stalna anksioznost može, ako se ne liječi, prerasti u depresiju. Među simptomima koji ukazuju na moguću depresiju, ona ističe osjećaj tuge ujutro i navečer, poteškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka, unutrašnju napetost, opsesivne negativne misli i smanjenje socijalnih odnosa. Osim toga, mogu se javiti i opsesivni postupci poput ponovnog pomjeranja stvari ili čestog pranja ruku.
Medvedeva savjetuje da se ne ignoriraju ovi simptomi i da se što prije obratimo stručnjaku. “Što brže počnete brinuti o svom mentalnom zdravlju, lakše ćete ponovo uspostaviti ravnotežu”, zaključuje ona.