POLITIČKE IGRE I EKONOMSKA STVARNOST U RUDARSKOM SEKTORU

RMU Banovići na rubu propasti: drastičan pad proizvodnje i dugovanja na istorijskom maksimumu

Rmu banovici 1
Foto © Rudnik mrkog uglja (RMU) u Banovićima

Rudnik mrkog uglja (RMU) u Banovićima suočava se s ozbiljnim problemima koji ga dovode na rub kolapsa. Loši operativni rezultati i drastičan pad proizvodnje, uz nagomilana dugovanja i rast kreditnih obaveza, stvaraju alarmantnu situaciju za ovaj rudnik.

U proizvodnom smislu, banovićki rudnik trenutno bilježi najlošije rezultate u poslednjih dvadeset godina. Prema dokumentaciji koju je portal Klix.ba dobio na uvid, stanje unutar jamske eksploatacije je posebno zabrinjavajuće. Od januara do 17. oktobra ove godine, proizvedeno je samo 124.796 tona uglja, što je značajno manje u poređenju s 2015. godinom, kada je ostvareno 439.052 tona, a ni 2020. godina nije bila bolja, sa 427.682 tone.

Proizvodnja u ovoj godini mogla bi dostići nivo iz 2021. kada je zbog velikog požara u pogonu Omazići ostvareno 136.268 tona uglja u nešto manje od pet meseci. Već sada je jasno da rudnik neće ispuniti svoj godišnji plan, jer je do 17. oktobra ostvareno samo 39,31 posto planirane proizvodnje.

Ukupna proizvodnja uglja u RMU Banovići za ovu godinu može biti manja za oko 300.000 tona u odnosu na prethodne godine. U dokumentaciji, dostupnoj i na Sarajevskoj berzi, do 17. oktobra prikazano je da je ukupno proizvedeno 1.034.992 tona uglja, dok je pre dve godine taj broj iznosio 1.235.000 tona.

Loši rezultati su se nastavili i u prošloj godini, kada je proizvodnja bila za 215.000 tona manja nego 2022. i 276.000 tona manja u odnosu na 2021. godinu. Ove godine se očekuje da će biti najlošija u proizvodnji.

Podsećamo da je 31. maja prošle godine smenjeno rukovodstvo, a podaci pokazuju da je RMU Banovići na taj dan imao gubitak od četiri miliona KM. Na kraju te godine, gubitak je narastao na čak 20 miliona maraka.

Kada su u pitanju obaveze, dug prema dobavljačima povećao se sa 30,7 na 36,1 milion KM, dok su ukupne obaveze iz poslovanja porasle sa 34,6 na 46,3 miliona KM. Kratkoročni krediti su se povećali sa 8,5 na 12,3 miliona, a kratkoročne finansijske obaveze sa 15,4 na 17,2 miliona maraka. Takođe, obaveze za poreze i doprinose su sa šest miliona KM u junu prošle godine porasle na nešto više od 16 miliona KM.

Usred ovih teških okolnosti, RMU Banovići je 20. avgusta ove godine odlučio da zaposli dodatnih 168 radnika. Na alarmantno stanje u rudniku ranije je upozorio načelnik Banovića, Bego Gutić, koji je pismo uputio Vladi Federacije BiH.

U junu ove godine, Vlada Tuzlanskog kantona je prihvatila informaciju o prihodima i stepenu naplate po ugovorima o koncesiji, upozoravajući rudnik u Banovićima na mogućnost obustave eksploatacije zbog neizmirenih obaveza. Iako je RMU Banovići prethodnih godina izmirivao svoje koncesione obaveze, u 2023. godini to nije bio slučaj. Dug ovog rudnika do kraja prošle godine iznosio je 555.668,27 KM, što predstavlja otprilike pet mesečnih iznosa fakturisane koncesione naknade za tu godinu.

Razlog kašnjenja u plaćanju koncesionih obaveza rudnik pravda teškom finansijskom situacijom. Ministarstvo je u junu ove godine upozorilo rudnik da bi moglo doći do aktivacije bankovne garancije za naplatu duga, prekida ugovora o koncesiji, kao i ukidanja dozvole za eksploataciju ukoliko dugovanja ne budu izmirena.