
Na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija posvećenoj stanju u Bosni i Hercegovini, ruski ambasador Vasily Alekseyevich Nebenzya iznio je niz optužbi na račun Zapada, optužujući ga za izazivanje krize u BiH i za, kako je naveo, “opasne pokušaje revizije Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
U svom obraćanju, Nebenzya je ustvrdio da Bosna i Hercegovina prolazi kroz najdublju političku krizu još od okončanja rata 1995. godine. “Ono što se danas dešava u BiH predstavlja ozbiljnu prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti,” poručio je. Po njegovim riječima, korijeni krize leže van zemlje, a odgovornost za pogoršanje situacije nosi međunarodna zajednica, prvenstveno Zapad, koji, kako tvrdi, pokušava transformisati BiH u unitarno uređenje, suprotno Dejtonskom sporazumu.
“Dejton se pokušava izbrisati”**
Nebenzya je naglasio da su pokušaji reinterpretacije ili zaobilaženja Dejtonskog sporazuma opasni i protivni međunarodnom pravu. “Dejton je okosnica mira u BiH i mora ostati neprikosnoven okvir,” podsjetio je, dodajući da je Rusija ranije pozivala na dijalog, ali da su ti apeli ignorisani.
Posebnu pažnju posvetio je kritikama na račun visokog predstavnika Christiana Schmidta, čiju legitimnost Rusija osporava. “Schmidtove odluke nemaju nikakve veze s Dejtonom. On pokušava zabraniti politički angažman liderima koji uživaju najveće povjerenje u RS-u, uključujući Milorada Dodika,” kazao je.
“SIPA provokacije i navodni ratni zločinci”
Komentirajući nedavne događaje u Istočnom Sarajevu, kada je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) pokušala uručiti poziv Dodiku, ruski ambasador je naveo da se radilo o “provokaciji”, navodeći da su neki od uključenih inspektora navodno povezani sa ratnim zločinima nad Srbima i stranim obavještajnim agencijama.
“Ovakvi potezi dodatno pogoršavaju situaciju i dovode do eskalacije tenzija. Vijeće sigurnosti mora poslati jasnu poruku – ovakvo ponašanje je neprihvatljivo,” izjavio je, optužujući Zapad za “uvođenje bezakonja”.
Poziv na ukidanje OHR-a i ograničenje EUFOR-a
Nebenzya je izrazio protivljenje bilo kakvom povećanju međunarodnog vojnog prisustva u BiH, uključujući angažman snaga NATO-a kroz operaciju ALTHEA. “Takav potez imao bi nepredvidive posljedice,” upozorio je.
Također je pozvao na zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR), kojeg je nazvao “instrumentom političke represije”, ističući da se radi o strukturi koja više ne ispunjava svoju misiju, već narušava suverenitet zemlje.
“Fokus mora biti na uzrocima krize, ne na RS-u”
“Neprestani pritisak na Banjaluku nije konstruktivan. Fokus se mora usmjeriti na stvarne uzroke krize, a ne na posljedice,” rekao je, poručujući da BiH mora biti “oslobođena vanjskih utjecaja koji truju političku atmosferu”.
Na kraju, Nebenzya je pozvao Vijeće sigurnosti da izdvoji vlastitu, nepristrasnu procjenu situacije u BiH i da redovno prati razvoj događaja. “Rusija, kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, ostaje posvećena stabilnosti u Bosni i Hercegovini i spremna je nastaviti svoj angažman,” zaključio je.
Njegovo izlaganje naišlo je na oštre reakcije pojedinih članica Vijeća sigurnosti koje su istakle potrebu za poštivanjem odluka Ustavnog suda BiH i podrškom institucijama koje štite ustavni poredak.