
Istraga o navodnom prisustvu kampova u Bosni i Hercegovini, gdje su se državljani Ruske Federacije angažovali u obuci Moldavaca, približava se kraju.
Prema nezvaničnim podacima iz istrage, sedam ruskih državljana boravilo je na teritoriji bh. entiteta Republika Srpska u ulozi instruktora, gdje su tokom dva i po mjeseca, s povremenim prekidima, vodili teorijsku obuku za grupu državljana Moldavije.
Iako je ranije postojala sumnja da su organizovani ilegalni vojni kampovi, dosadašnja istraga pokazuje da nije riječ o vojnoj obuci u klasičnom smislu. Naime, edukacija se odvijala unutar prostorija u okolini Banje Luke, u sredinom ove godine, a lekcije su se fokusirale na teorijske aspekte organizacije i upravljanja demonstracijama, uključujući taktike za organizaciju protesta kao i metode za razbijanje potencijalnih nereda.
Posebno je zanimljiv način na koji su ruski instruktori i polaznici obuke prilagođavali svoje dolaske. Po informacijama do kojih su istražitelji došli, prisutni su se trudili da izbjegnu ulazak u grupama; na obuku su dolazili u različito vrijeme, vodeći računa da se nikada ne okupljaju istovremeno, čime su nastojali smanjiti sumnju i izbjeći pažnju lokalnih vlasti i građana.
Dodatna istraživanja sada su usmjerena ka identifikaciji osoba koje su omogućile prostor za obuku i načina na koji su logistički podržali ovaj program.
Ova saznanja dolaze u trenutku kada je moldavska policija prošlog četvrtka saopštila da su otkrili program obuke stotina njihovih građana u Rusiji, osmišljen da destabilizuje unutrašnje prilike uoči predstojećih izbora. Šef moldavske policije Viorel Cernauteanu izjavio je da je određen broj moldavskih građana prošao ovakve obuke i na teritorijama Bosne i Hercegovine i Srbije, te da su kampovi bili povezani s privatnim vojnim kompanijama, čiji je krajnji cilj izazivanje građanskih nemira u Moldaviji.