TERITORIJA I SAVEZI

SAD gura Ukrajinu pred zid: Traže ustupke koji bi mogli zapečatiti rusku okupaciju

Rusija Ukrajina

Ukrajina je pod sve većim pritiskom administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa. U nastojanju da postigne mir između Rusije i Ukrajine, Sjedinjene Američke Države pokušavaju natjerati zemlju na ustupke u korist Moskve. Traže se ustupci poput priznanja Krima kao ruskog teritorija ili odustajanja od ulaska Ukrajine u NATO, piše američki list Wall Street Journal (WSJ).

Prema pisanju WSJ-a, ovakvi i slični prijedlozi američkih zvaničnika predočeni su ukrajinskim predstavnicima u povjerljivom dokumentu tokom sastanka u Parizu u četvrtak. Washington sada čeka ukrajinski odgovor, koji bi mogao uslijediti već u srijedu, kada je zakazano novo okupljanje američkih, ukrajinskih i evropskih zvaničnika u Londonu.

Ne očekuje se da će Ukrajina prihvatiti američke prijedloge, barem ne zato što od početka rata odbacuje bilo kakvo priznanje ruskih teritorijalnih pretenzija. Istovremeno, Rusija već dugo odbija bilo kakve ustupke u vezi s okupiranim ukrajinskim teritorijama, kao i, na primjer, demilitarizaciju Ukrajine.

Jedan američki zvaničnik izjavio je za WSJ da su prijedlozi Ukrajini predočeni "na razmatranje", a ne kao ultimatum u stilu "uzmi ili ostavi". Trump i njegov državni sekretar Marco Rubio već su ranije izjavili da će se Sjedinjene Američke Države povući iz mirovnih pregovora ako ih Rusija ili Ukrajina budu ometale.

Američki prijedlog mirovnog sporazuma djelimično ne zadovoljava ni ruske zahtjeve. Primjera radi, SAD ne bi priznale pravni suverenitet Rusije nad četiri regije (Hersonska, Zaporoška, Donjecka i Luganska oblast), ali istovremeno ne bi insistirale na povlačenju ruske vojske iz tih okupiranih područja.

Amerikanci su spremni priznati Krimski poluotok kao ruski, čime bi u potpunosti preokrenuli stav SAD-a koji traje više od deset godina. Još 2018. godine, tadašnji državni sekretar prve Trumpove administracije Mike Pompeo osudio je rusku invaziju i kasniju aneksiju Krima kao "prijetnju osnovnom međunarodnom principu koji dijele demokratske države: da nijedna zemlja ne smije silom mijenjati granice druge zemlje".

Sjedinjene Američke Države trenutno ne planiraju ni prijem Ukrajine u NATO.

"Pitanje članstva u NATO-u uopšte nije na stolu", izjavio je za televiziju Fox američki izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg. On je ranije, između ostalog, predlagao i poslijeratnu podjelu Ukrajine po uzoru na podjelu Njemačke nakon Drugog svjetskog rata.

Još jedan američki prijedlog u okviru mirovne inicijative jeste da najveća evropska nuklearna elektrana, ona u Zaporožju, postane neutralna zona pod američkom kontrolom, koja bi isporučivala električnu energiju i Ukrajini i teritorijama pod ruskom okupacijom. Pitanje preuzimanja ukrajinskih elektrana od SAD-a Trump je već u martu spomenuo predsjedniku Zelenskom kao "najbolju zaštitu te infrastrukture".

"Svaka suverena država na svijetu ima pravo na samoodbranu. Ukrajina ima pravo da se brani i da sklapa bilateralne sporazume kakve smatra prikladnim," izjavio je Rubio u petak.

Dok SAD privremeno obustavljaju isporuke oružja Ukrajini, kao i razmjenu obavještajnih podataka, s ciljem da je prisile na kompromis s Rusijom, prema Moskvi ne vrše nikakav ozbiljan pritisak.