PANIKA U TEL AVIVU

SAD i Izrael pokušavaju spriječiti Međunarodni krivični sud da izda nalog za hapšenje Netanyahua

Benjamin Netanyahu vojska izrael AA

Prema izvještajima nekoliko izraelskih medija, Sjedinjene Američke Države dio su posljednjeg diplomatskog napora da se spriječi Međunarodni kazneni sud da izda naloge za hapšenje premijera Benjamina Netanyahua i drugih izraelskih dužnosnika.

Na novinskoj stranici Walla, analitičar Ben Caspit piše da je Netanyahu "pod neuobičajenim stresom" zbog mogućnosti izdavanja naloga za hapšenje protiv njega i drugih Izraelaca od UN-ovog suda u Haagu, što bi bilo veliko pogoršanje međunarodnog statusa Izraela.

Netanyahu vodi "non-stop telefonsku akciju" kako bi spriječio nalog za hapšenje, fokusiran posebno na administraciju američkog predsjednika Joea Bidena, piše Caspit.

Analitičar Haaretza Amos Harel piše da izraelska vlada radi pod pretpostavkom da bi tužitelj ICC-a, Karim Khan, mogao ove sedmice izdati naloge za hapšenja Netanyahua, ministra odbrane Yoava Gallanta i načelnika štaba IDF-a Herzija Halevija.

SAD, koji, poput Izraela, nije među 124 zemlje koje su potpisale Rimski statut Međunarodnog kaznenog suda, već je angažovani u nastojanjima da se blokiraju tjeralice, prema Haretzu.

Netanyahuova posljednja javna izjava o ratu kaže da bi predstojeće odluke ICC-a mogle postaviti "opasan presedan".

“Nikad se nećemo prestati braniti. Dok odluke suda u Haagu neće utjecati na akcije Izraela, bile bi opasan presedan koji bi prijetio vojnicima i dužnosnicima bilo koje demokracije koja se bori protiv zločinačkog terorizma i agresije”, rekao je u petak Netanyahu.

U međuvremenu je izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz u intervjuu za N12 potencijalni nalog nazvao "apsolutnim licemjerjem".

"Ako bude potrebno, nećemo napustiti zemlju", rekao je, dodavši da je Izrael spreman obustaviti operaciju u Rafi zbog dogovora o taocima.

Međunarodni krivični sud je ranije raspisao potjernicu za ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom što je dio država natjeralo da ljubazno pokušaju odgoditi posjete Putina.

Od sedmog oktobra u Pojasu Gaze je ubijeno više od 34.000 Palestinaca, od čega najveći broj otpada na žene i djecu. Dobar dio stanovnika gladuje, a gotovo svih 2,2 miliona je moralo da napusti svoje domove.

Pred Međunarodnim sudom pravde Južnoafrička republika je pokrenula optužbu za genocid protiv Izraela, a sud je optužnicu prihvatio i izdao privremene mjere.