
U atmosferi visokih tenzija i sve izraženijih posljedica globalnog trgovinskog rata, visoki dužnosnici Sjedinjenih Američkih Država i Kine jutros su održali zatvoreni sastanak u Ženevi, nastojeći pronaći izlaz iz sve dublje ekonomske krize izazvane uzajamnim tarifnim udarcima.
Kako javlja kineska državna agencija Xinhua, zamjenik kineskog premijera He Lipeng razgovarao je s američkim ministrom financija Scottom Bessentom o mogućnostima deeskalacije trgovinskog sukoba koji već mjesecima uzdrmava globalne dobavne lance, finansijska tržišta i investicionu sigurnost širom svijeta. Dvojici dužnosnika pridružio se i američki predstavnik za trgovinu Jamieson Greer.
Ovaj diplomatski susret dolazi nakon niza agresivnih poteza američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je posljednjih sedmica višestruko povisio carine na kineski uvoz, u nekim slučajevima i preko 100 posto. Trump je prošlog petka dodatno zakomplicirao situaciju izjavom da “carina od 80 posto na kinesku robu izgleda kao razumna mjera”, implicirajući prvi put konkretno smanjenje u odnosu na već uvedene carine od 145 posto – ali bez potvrde o povlačenju mjera.
Sastanak se održao pod velom tajnosti. Iako službena lokacija nije objavljena, više izvora navodi da je u predgrađu Ženeve primijećena pojačana prisutnost sigurnosnih službi. Svjedoci su opisali kolonu policijskih vozila i crnih Mercedesovih kombija sa zatamnjenim staklima kako napuštaju luksuzni hotel na obali Ženevskog jezera, gdje je bila smještena kineska delegacija. Uoči sastanka hotel je napustila i američka delegacija.
Izvori bliski delegacijama tvrde da su razgovori bili intenzivni, ali konstruktivni, uz otvoren prostor za nastavak dijaloga. Cilj obje strane, kako se neslužbeno doznaje, jeste spriječiti daljnju eskalaciju koja bi mogla izazvati domino-efekt na globalne tokove kapitala, proizvodnje i potrošnje.
Trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija ne pogađa samo njih – njegovi se valovi šire Europom, Azijom i Afrikom, a međunarodne organizacije poput MMF-a i WTO-a sve glasnije upozoravaju na opasnost od recesije. Ekonomisti navode da su efekti višestrukih carina već vidljivi u padovima burzovnih indeksa, povećanju cijena sirovina i nesigurnosti u međunarodnoj trgovini.
I dok lideri dvije svjetske sile ne pokazuju jasnu spremnost na kompromis na najvišoj razini, sastanci poput ovog u Ženevi nude rijetki tračak nade da bi ekonomski racionalizam mogao nadjačati politički inat.