GLOBALNA NAPETOST U POZADINI PREGOVORA

SAD i Kina za pregovaračkim stolom u Londonu: Trgovina rijetkim mineralima postaje novo geopolitičko bojište

kina sad

Visoki zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država i Narodne Republike Kine nastavili su trgovinske pregovore u Londonu, drugog dana zaredom, pokušavajući da pronađu balans u sve napetijem ekonomskom ratu. Fokus razgovora je na izvoznim kontrolama ključnih sirovina, poput rijetkih zemnih minerala i magneta – komponenti koje pokreću automobilski, vazduhoplovni i tehnološki sektor.

U luksuznoj vili Lancaster House u britanskoj prijestolnici, dvije delegacije nastoje rasplesti čvor nesuglasica koje su nastale nakon preliminarnog sporazuma iz Ženeve, potpisanog prošlog mjeseca. Iako je tada izgledalo da su tenzije popustile, novo pogoršanje odnosa došlo je nakon što je Washington optužio Peking da ponovo blokira isporuke strateških sirovina.

U međuvremenu, objavljeni podaci o trgovinskoj razmjeni dodatno su potpirili zabrinutost: kineski izvoz u SAD pao je u maju za 34,5 posto – najveći pad još od februara 2020. godine, kada je pandemija koronavirusa preokrenula tok globalne ekonomije. Iako se utjecaj na američku inflaciju i tržište rada zasad čini ograničenim, dolar i dalje trpi posljedice neizvjesnosti u spoljnotrgovinskoj politici.

Američku delegaciju predvode ministar finansija Scott Bessent, ministar trgovine Howard Lutnick i trgovinski predstavnik Jamieson Greer, dok kineski pregovarački tim vodi potpredsjednik vlade He Lifeng.

Nastavak dijaloga dolazi svega nekoliko dana nakon telefonskog razgovora između bivšeg predsjednika SAD Donalda Trumpa i kineskog lidera Xi Jinpinga – njihovog prvog direktnog kontakta od Trumpove inauguracije u januaru. Trump je nakon poziva izjavio kako se Xi složio da se nastave isporuke rijetkih zemnih elemenata američkim kompanijama, što je ubrzo potvrđeno i kroz kinesku odluku o izdavanju privremenih izvoznih dozvola ključnim dobavljačima američke automobilske industrije.

Analitičari ističu da je u pitanju strateški korak Pekinga kojim želi ublažiti politički pritisak, ali i ostaviti prostor za moguće ustupke SAD-u uoči američkih predsjedničkih izbora. Ipak, ostaje neizvjesno da li su trenutni razgovori početak stabilizacije odnosa ili samo nova epizoda u dugotrajnoj geopolitičkoj borbi za tehnološku i ekonomsku dominaciju.