Sjedinjene Američke Države (SAD) pozvale0 su u subotu vojne čelnike u Sudanu da obustave borbe.
"Hitno pozivam vojne lidere da zaustave borbe", rekao je američki ambasador u Khartoumu John Godfrey u saopštenju.
Godfrey je nazvao eskalaciju tenzija izuzetno opasnima.
“Upravo sam kasno sinoć stigao u Khartoum i probudio se uz duboko uznemirujuće zvukove pucnjave i borbi. Trenutno se nalazim u zaklonjenom području sa timom iz ambasade”, dodao je.
Nakon sukoba koji su počeli jutros između Oružanih snaga i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) u Sudanu, borbeni avioni sudanske vojske bombardirali su pojedine lokalitete u glavnom gradu Khartoumu.
"Naše vojne snage provode kvalitativne operacije kako bi okončale neodgovorne akcije pobunjeničkih militanata", navodi se u saopštenju Oružanih snaga.
Paravojne jedinice, stacionirane na različitim lokacijama u Khartoumu, uzvratile su protivavionskim oružjem.
Nakon što su paravojne jedinice RSF-a objavile da su zauzele glavni grad Khartoum i aerodrome u nekim gradovima, sudanska vojska je objavila da drži pod kontrolom sve vojne baze i aerodrome.
U glavnom gradu Sudana u subotu ujutro čula se neprekidna paljba tokom tenzija između vojske i paravojnih snaga u zemlji. Pucnjava se mogla čuti u brojnim oblastima, uključujući centralni Khartoum i naselje Bahri.
Tenzije između vojske i paravojne formacije Snage za brzu podršku (RSF) eskalirale su posljednjih mjeseci, što je dovelo do odlaganja potpisivanja međunarodno podržanog sporazuma s političkim strankama za oživljavanje demokratske tranzicije u Sudanu.
(AA)