U anketi

Samo 36 posto Poljaka podržava raspoređivanje američkog nuklearnog oružja u zemlji

Madarska vojska

Prijedlog predsjednika Poljske Andrzeja Duda da se na teritoriji te zemlje smjesti američko nuklearno oružje iz programa "Nuclear Sharing" nije naišao na podršku, jer samo 36,4 posto anketiranih podržava staru inicijativu aktuelne opozicije Pravo. i Pravda party.

U anketi za poljski list Žečpospolita, 36,4 posto ispitanika podržalo bi raspoređivanje nuklearnog oružja, 31,9 posto ispitanika odbacuje korištenje, 19 posto je neodlučno, a čak 12,6 posto nije čulo za takvu ideju.

Prije nekoliko godina, lider stranke Prava i Pravda došao je na ideju da se zvanična Varšava pridruži programu "Nuclear Sharing", u kojem su američke nuklearne rakete raspoređene u nekoliko evropskih zemalja, ali se mogu koristiti isključivo za zajedničku odbranu. i uz dozvolu SAD-a, bivši premijer Jaroslav Kaczynski, tvrdeći da Poljska ne može računati da će sama nabaviti takvo oružje.

Predsjednik Duda, također iz stranke Pravo i Pravda, proljetos je nekoliko puta spomenuo potrebu za nuklearnim oružjem na teritoriji Poljske, a šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski upozorio je da takav zahtjev Vlada mora podnijeti bez njega. da je ovlastio ili ohrabrio da o tome govori, pogotovo ne javno.

“Predsjedniku je na najvišem, a ne na poljskom nivou rečeno da za to sada nema šanse. Ne znam zašto je pričao o tome. Predsednik sprovodi spoljnu politiku vlade. Nismo mu dali ovlasti niti ga ohrabrili da o tome javno govori. Ali već imamo ruski odgovor, koji je očigledan, da će svako takvo skladište biti meta napada”, rekao je Šikorski u intervjuu za poljsku televiziju Polsat.

Duda je prošli put, početkom ove sedmice, bez konsultacija s vladom, u intervjuu listu Fakt izjavio da je Poljska spremna da na svoju teritoriju postavi nuklearno oružje ako saveznici iz NATO-a donesu takvu odluku, pogotovo što Rusija prenosi svoje nuklearno oružje oružja u Bjelorusiju.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je odmah reagovao i rekao da NATO nema takve planove, a pošto je poljski premijer Donald Tusk izrazio iznenađenje što je Duda to pomenuo, predsednik ga je pozvao na razgovor 1. maja, međutim, sastanak je upitan, jer premijer je bolestan i liječi se od upale pluća.

„Neki misle da 'nuklearno dijeljenje' znači da će Poljska postati nuklearna sila, ali to nije slučaj. To su vrlo složena pitanja o kojima razgovaramo na sastancima o nuklearnom planiranju. "Takve rasprave ne bi trebalo da se vode javno", rekao je ministar.

Za proevropsku poljsku vladu, koja je nakon osam godina u opoziciji došla na vlast sredinom oktobra prošle godine, opcija je, umjesto da se pridruži "Nuklearnom dijeljenju", Francuska, za koju je njen predsjednik Emmanuel Macron nedavno najavio spremnost , i Velika Britanija da stavi i istočno krilo NATO-a, konkretno Poljsku, pod svoj nuklearni kišobran.