COOL I ZASTRAŠUJUĆE

Samsung najavio novu funkciju: Uskoro na poziv možete odgovarati kloniranim glasom

Samsung bixby glas
Foto © ScreenRant

Novo ažuriranje za Samsungov Bixby glasovni asistent moglo bi biti i stvarno cool i veoma zastrašujuće u isto vrijeme.

Bixby je Samsungov virtuelni asistent baziran na umjetnoj inteligenciji koji je ugrađen u sve njegove pametne telefone, uključujući i vodeći model Galaxy S23.

Prvobitno je predstavljen sa Galaxy S8 i S8+ 2017. godine kao nasljednik virtualnog asistenta S Voice koji je debitovao na Galaxy S3 2012. Međutim, uprkos naporima Samsunga da ga popularizira, Bixby zaostaje za Google Assistantom, Siri i Alexa.

U februaru 2023. Samsung je najavio novu Bixby funkciju koja će omogućiti ljudima da odgovaraju na telefonske pozive kloniranom verzijom glasa. Samsung kaže da će nova funkcija pomoći ljudima da odgovaraju na telefonske pozive tako što će otkucati odgovor koji će Bixby pročitati korisnikovim glasom.

Ova funkcija poboljšava funkciju 'Bixby Text Call', koja već omogućava korisnicima sa odabranim Galaxy pametnim telefonima da odgovore na telefonske pozive upisivanjem poruke koju Bixby pretvara u audio i čita je pozivaocu.

Uz najnoviji dodatak Bixby funkcije, korisnici mogu personalizirati glas Bixby Text Call pomoću nove aplikacije Bixby Custom Voice Creator.

Korisnici će morati snimiti svoj glas za Bixby koristeći Bixby Custom Voice Creator kako bi kreirali klon generiran umjetnom inteligencijom koji se zatim može koristiti za odgovaranje na dolazne pozive. Iz Samsunga kažu da rade na tome da klonirani glas bude kompatibilan i sa drugim Samsungovim aplikacijama. Za sada je ova funkcija dostupna samo na korejskom jeziku i za korisnike odabranih Samsung pametnih telefona koji koriste One UI 5.0 i novije verzije, uključujući Galaxy S23, S23+ i S23 Ultra.

Koliko će ova funkcija zapravo funkcionisati ostaje da se vidi, ali to je super koncept koji može otvoriti nove mogućnosti. Čak i u svojoj početnoj fazi, umjetna inteligencija može klonirati ljudske glasove gotovo besprijekorno, a klonovi AI glasa se već koriste u podcastovima, video igrama i drugim područjima.

Sa novom Samsungovom funkcijom, konačno bi mogao da pređe granice komercijalne upotrebe i bude dostupan javnosti, potencijalno omogućavajući ljudima da rezervišu karte za predstave, odgovaraju na neželjene pozive, rezervišu rezervacije u restoranima i još mnogo toga, a da zapravo ne govore.

Međutim, kako se ova funkcija polako širi i postaje sofisticiranija, to bi također moglo stvoriti zastrašujuću situaciju u kojoj ljudi s druge strane linije možda čak i ne znaju da li razgovaraju sa stvarnom osobom ili robotom.

Osim toga, korisnici 4Chan-a već koriste tehnologiju kloniranja glasa pomoću umjetne inteligencije kako bi generirali govor mržnje i uznemiravali ljude imitirajući glasove poznatih ličnosti.

Deepfake audio se također koristio za prevaru u prošlosti, tako da definitivno moraju postojati identifikatori i limiteri kako se tehnologija poput Samsungove nove funkcije kloniranja AI glasa ne koristi u zle svrhe.