
Federalni zavod za geodeziju govorio je o mogućnostima nastavka života u Donjoj Jablanici nakon katastrofalnih poplava i klizišta koja su pogodila ovo područje, kao i o problemima u sanaciji uništenog dijela željezničke pruge.
Prema riječima stručnjaka, područje Donje Jablanice karakteriziraju geomorfološke formacije poput padinskih kanala i jaruga koje služe kao prirodni putevi za oslobađanje nestabilnog materijala sa planina. Protekli mjeseci svjedočili smo visokoenergetskim debritnim tokovima koji su se kretali ovim područjima, što ističe važnost pažljivog planiranja svih građevinskih aktivnosti na tom terenu. Stručnjaci naglašavaju da je moguće smanjiti rizik od prirodnih nepogoda aktivnim i pasivnim zaštitnim mjerama, no potpuno uklanjanje opasnosti nije realno, s obzirom na specifičnost terena.
Za siguran nastavak života u Donjoj Jablanici potrebno je primijeniti odgovarajuće zaštitne mjere, kao što su usklađivanje aktivnosti sa geološkim karakteristikama, zoniranje područja prema riziku i implementacija sistema ranog upozorenja. Iako je život u tom području moguć, sigurnost neće biti apsolutna, tvrde iz Federalnog zavoda za geodeziju.
Kada je riječ o obnovi željezničke pruge, stručnjaci iz Zavoda napominju da je pruga izgrađena na način koji je neadekvatan u kontekstu prirodnih procesa u tom području. Donji dio pruge je postavljen na terenu s malim propustima, što je omogućilo da pruga postane barijera za prijenos viška materijala.
Stručnjaci smatraju da je ovo bio projektantski previd ili pokušaj financijske optimizacije, koji se sada pokazao kao neodrživ. Trenutno se razmatra sanacija pruge koja neće vraćati prugu u prvobitno stanje, već će se prilagoditi novim okolnostima. Međutim, dinamika obnove zavisi od brojnih faktora, uključujući prilagodbu projekta na specifičnosti terena, zbog čega još nije moguće predvidjeti vremenski okvir za završetak radova.