POLAGANJE CVIJEĆA U ČAST POGINULIM BORCIMA

Sanski Most obilježio 30 godina slobode: “Nema jake Bosne bez jake Krajine”

sanski most godisnnica borci/ fena

Sanski Most je danas obilježio tri decenije od svog oslobođenja u odbrambeno-oslobodilačkom ratu, svečanošću i polaganjem cvijeća u čast poginulim borcima.

Na današnji dan 1995. godine, u okviru vojne operacije Sana 95, zajedničkim snagama 5. i 7. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, ovaj krajiški grad vraćen je u okrilje slobodne Bosne i Hercegovine. Ovaj datum Sanjani obilježavaju i kao Dan općine.

Uz građane Sanskog Mosta, današnjem obilježavanju prisustvovali su ratni komandanti, veterani te predstavnici svih nivoa vlasti. U ime Vlade Unsko-sanskog kantona prisustvovali su ministri obrazovanja i finansija, Denis Osmankić i Danko Jakšić.

Ministar Jakšić je na svečanoj akademiji uputio emotivnu poruku o zajedništvu i sjećanju na sve koji su dali život za slobodu Krajine:

– Pamtimo zauvijek sve one koji su na putu ka slobodi položili život za svoju Sanu i za sve nas. Najveći čin poštovanja koji im možemo iskazati jeste da gradimo život i naše gradove, da rastu u slobodi – lijepi kao rijeke koje vežu ljude sa njihovih obala – poručio je Jakšić.

On je istakao da Sanski Most, Bihać i Unsko-sanski kanton moraju zajednički jačati, jer samo ravnomjerno razvijena Krajina znači i snažnu Bosnu i Hercegovinu. – Nema jakog Bihaća bez jake Sane. Nema jake Krajine bez ravnopravno razvijenog svakog njenog dijela. Nema jake države bez jake Krajine. A države mora biti – zauvijek – naglasio je Jakšić.

Svečano obilježavanje završeno je polaganjem cvijeća na spomen obilježja te prigodnim kulturno-umjetničkim programom, uz poruku da se herojska borba i žrtva Krajišnika nikada ne smiju zaboraviti.


Znate više o temi ili prijavi grešku