
Sarajevo, grad s najdužom opsadom u modernoj historiji, često se poistovjećuje s tragedijom i otpornošću Gaze.
Gradonačelnica Sarajeva, Benjamina Karić, tokom skupa za Gazu održanog krajem oktobra prošle godine, istaknula je da Sarajevo stoji uz Gazu i podržava mir za sve nedužne žrtve širom svijeta. Njene emotivne poruke, prožete bolom i suosjećanjem, odjeknule su među građanima Sarajeva, koji su i sami preživjeli četvorogodišnju opsadu.
Grđani s dubokim razumijevanjem patnje zbog svoje prošlosti, snažno suosjećaju s narodom Gaze. Ovo suosjećanje često je u centru pažnje kada gradonačelnica Karić govori o stradanjima u Gazi. Ipak, neki smatraju da koristi ovaj sentiment za političku korist, iako njene riječi izazivaju snažne emotivne reakcije među građanima.
Uprkos emotivnim porukama, konkretna djela su ključna. Predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović i gradski vijećnik Vedad Deljković su predložili budžet od 50.000 KM za pomoć građanima Gaze. Ovaj simbolični iznos trebao je poslati poruku solidarnosti Sarajeva s Gazom. Prema provjerenim informacijama sredstva još uvijek nisu uplaćena.
Dok Sarajevo izražava svoju podršku, situacija u Gazi se pogoršava. Izraelske snage nastavljaju s razaranjem, a veći dio teritorija je pod njihovom kontrolom. U ovakvim trenucima, riječi podrške i ljubavi gradonačelnice Karić ostaju jedina utjeha za mnoge.
Gradonačelnica Karić, u decembru tokom tradicionalnog novogodišnjeg druženja, izrazila je svoju tugu zbog situacije u Gazi. Njezine emocije su podijeljene između želje da osigura sadržaje za građane Sarajeva i turista, i grižnje savjesti zbog nemogućnosti da učini više za pomoć narodu Gaze.
Sarajevo je za 2024. izdvojilo sredstva za pomoć, no ostaje pitanje hoće li riječi i djela konačno biti usklađeni, te hoće li konkretna pomoć stići do onih kojima je najpotrebnija.