ZVANIČNICI KANTONA SARAJEVO OBILJEŽILI 2. MAJ

Sarajevo: Odavanje počasti herojima i kultura sjećanja

Zvaničnici Kantona Sarajevo obilježili 2. maj

Danas su se, u povodu obilježavanja Dana Kantona Sarajevo i godišnjice odbrane Predsjedništva Bosne i Hercegovine, predstavnici boračkih udruženja zajedno s kantonalnim i općinskim vlastima okupili na nekoliko važnih spomenika diljem Sarajeva kako bi odali počast žrtvama rata i herojima koji su se borili za nezavisnost zemlje.

Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, ističući važnost očuvanja kulture sjećanja, naglasio je da je to ključno kako bi se prevazišla kultura zaborava. Poručio je da agresor nije uspio uništiti narod, te da će se uvijek sjećati heroja, dok će ratni zločinci biti upamćeni na drugačiji način. Osvrnuo se na važnost mjesta kao što je mezarje Kovači, gdje počiva 1.503 šehida i poginula branitelja, ističući da je to sveto mjesto koje će se uvijek poštovati i posjećivati.

Delegacije su također odale počast na drugim spomenicima kao što su spomen-groblje Lav, spomen-mezar Stadion, Centralno spomen-obilježje šehidima i poginulim borcima Općine Novi Grad te Aleja veterana na groblju Vlakovo. Ovaj dan također se obilježava kao godišnjica odbrane nezavisnosti i samostalnosti Bosne i Hercegovine, što je postignuto na današnji dan 1992. godine.


Znate više o temi ili prijavi grešku