
Sa dolaskom hladnijih dana, problem zagađenja zraka u Sarajevu postaje sve izraženiji, a građani su suočeni s ozbiljnim zdravstvenim rizicima.
Indeks kvalitete zraka večeras u glavnom gradu Bosne i Hercegovine dosegao je visokih 189, što ukazuje na opasne nivoe zagađenja. Sarajlije, kao i svaki put u zimskim mjesecima, ponovo udišu zrak koji je daleko ispod prihvatljivih standarda za ljudsko zdravlje, a smanjena vidljivost dodatno otežava svakodnevne aktivnosti na gradskim ulicama.
Mjerenja pokazuju alarmantne nivoe PM2.5 čestica – sitnih čestica u zraku koje predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju jer lako ulaze u pluća i krvotok. Večeras, u 18:30 sati, koncentracija PM2.5 čestica u Sarajevu bila je 22 puta veća od preporučene godišnje smjernice Svjetske zdravstvene organizacije za kvalitet zraka. Zdravstvene ustanove upozoravaju da ovakvo zagađenje zrakom može dovesti do respiratornih problema, posebno kod djece, starijih osoba i onih sa slabijim imunitetom.
Stručnjaci građanima preporučuju da poduzmu sve potrebne mjere zaštite. Građanima se savjetuje da, koliko je moguće, izbjegavaju duži boravak na otvorenom prostoru, a ukoliko izlazak ne mogu izbjeći, preporučuje se nošenje zaštitnih maski sa odgovarajućim filterima. Obične, hirurške maske nisu dovoljno efikasne, jer ne mogu zaustaviti hemijske spojeve i sitne čestice u zraku, upozorava pulmolog. Ljekari također naglašavaju važnost izbjegavanja prekomjernog provjetravanja domova dok se situacija s kvalitetom zraka ne popravi.
Pulmolozi ističu da su građani Sarajeva, posebno oni koji svakodnevno borave vani, izloženi opasnostima koje mogu pogoršati postojeće zdravstvene probleme i izazvati nove bolesti respiratornog sistema. "Hemijska jedinjenja se ne mogu blokirati običnim maskama, već samo vojnim, specijaliziranim filtrima. Štetne čestice lako ulaze i u naše domove, tako da smo svi u jako nepovoljnoj situaciji," izjavio je pulmolog, naglašavajući da je ovakvo stanje dugogodišnji problem.
Kako bi barem donekle ublažili uticaj zagađenja na zdravlje, građani mogu koristiti jonizatore zraka za smanjenje koncentracije čestica u zatvorenim prostorijama, a preporučuje se i svakodnevno usisavanje sa usisivačima koji koriste vodu kao filter. Ipak, mnogi ljekari smatraju da je to samo privremeno rješenje za problem koji se svake zime ponavlja, sa sve većim intenzitetom. Građanima ostaje da se na razne načine pokušaju zaštititi i čekaju proljeće, kada se zrak prirodno pročisti i intenzitet grijanja smanji.
Problem zagađenja zraka u Sarajevu očigledno zahtijeva dugoročna rješenja koja bi značajno smanjila emisije iz saobraćaja, industrije i individualnih ložišta, jer građani, kako pulmolog sarkastično primjećuje, postaju "sve pepeljastiji sarajevski smogovci."